Atatürk, İlk Defa Opera Eserinin Kahramanı Olarak Canlandırılacak

Milli Mücadelenin anlatılacağı ‘Yeniden Doğuş’ operası ile Mustafa Kemal Atatürk ilk defa bir opera eserinin kahramanı olarak canlandırılacak.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki en önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılını ‘Yeniden Doğuş’ operasının dünya prömiyeri ile kutlamaya hazırlanıyor. Milli Mücadele yıllarının sahneye taşınacağı özel yapım, Atatürk’ün Samsun’da yakacağı meşalenin 16 Mayıs’taki hareket noktası olan İstanbul’da seyirciyle buluşmaya hazır.

Haliç Kongre Merkezinde 16 Mayıs akşamı saat 21.00’da dünya prömiyerini yapacak olan ‘Yeniden Doğuş’ operası 20 Mayıs’ta ise Samsun prömiyerini yapacak.

MÜCADELENİN ZORLU YILLARINI ANLATACAK

Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılan halkın acı veren hikayesiyle başlayan eser, işgal altındaki İstanbul’dan Cumhuriyet’in kazanılma sürecine kadar yaşanan zorlu yılları sahneliyor.

ATATÜRK OPERA SAHNESİNDE

Türk opera tarihinde bir ilke imza atan ‘Yeniden Doğuş’ ile Mustafa Kemal Atatürk ilk defa bir opera eserinin kahramanı olarak canlandırılıyor. Atatürk rolünü İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından tenor Ali Murat Erengül üstleniyor.
Eserde, Zübeyde Hanım rolünde Hatice Zeliha Kökcek, Fikriye Hanım rolünde Eda Bingöl Gürkan, Makbule Hanım rolünde Sezgi Elhüseyni, İsmet İnönü rolünde Gürkan Sezgin, Rauf Orbay rolünde Murat Göçken, Refet Bele rolünde Cüneyt Erdoğan, Cevat Abbas rolünde Yunusemre Kemal Sönmez, Asker Mehmet rolünde Bilal Doğan, İtalyan Komutan rolünde Eray Dönmez, Kaptan rolünde Hakkı Balkaş, Yunanlı rolünde Metin Bayram, Kazım Karabekir rolünde ise Hasan Çelik yer alıyor. Serdar Yalçın’ın orkestra şefi olduğu ‘Yeniden Doğuş’ operasını Şahan Gürkan sahneye koyuyor. Projeyi ortaya çıkaran Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, ‘Yeniden Doğuş’ operasının sanat yönetmenliğini de kendi üstleniyor.
Librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı’ya ait eser opera, bale ve orkestra sanatçılarından oluşan yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelenecek.

SAMSUN PRÖMİYERİ 20 MAYIS’TA

Samsun prömiyeri 20 Mayıs’da yapılacak olan eserde; Samsun Devlet Opera ve Balesi koro, orkestra ve bale sanatçılarının yanı sıra İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’ndan ve İstanbul Modern Dans Topluluğu dansçılarından oluşan 34 kişilik bir ekip yer alacak.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

(BSHA)

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4286005/ataturk-ilk-defa-opera-eserinin-kahramani-olarak-canlandirilacak