Aşılama hızı yüzde 96

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN - Sağlık Bakanlığı, 13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmeti verildiğini, son verilere göre 2014 yılı aşılama hızının ortalama yüzde 96 olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu  Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanı Osman Topaç, çocukluk çağı ulusalaşı takvimi ile ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Hastalıklardan korunmada aşının çok önemli olduğunu belirten Topaç, "Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve bu hastalıklara bağlı gelişebilecek sakatlık ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır" dedi.

Topaç, Genişletilmiş Bağışıklama Programı ile doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, poliomyelit (çocuk felci), hepatit-B, hepatit-A, suçiçeği ve hemofilus influenza tip B’ye bağlı hastalıklar ile streptokokus pnömoniya’ya karşı bağışıklığının sağlandığını ifade etti. Topaç, bağışıklama yoluyla söz konusu hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların engellenebildiğini vurguladı.

Topaç, bağışıklama çalışmaları ile hastalıkların kontrolünde büyük başarılar kazanıldığının altını çizerek, şunları söyledi:

"Daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur. Çok önemli çocukluk çağı bulaşıcı hastalıklarından biri olan poliomiyelit hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir. 1988 yılında dünyada 350 bin olan vaka sayısı 2014 yılında 359 olarak gerçekleşmiştir"

"Türkiye, aşılama oranı yüksek olan ülkeler arasında"

Topaç, takvimde yer alan aşıların bilimsel kurulca yapılan çalışmalarla belirlendiğini dile getirerek, "2002 yılında 7 hastalığa karşı aşılama hizmeti verilirken bugün itibarıyla 13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmeti verilmektedir. 2014 yılı aşılama hızımız ortalama yüzde 96'dır. İller ve bölgeler arasında fark bulunmamaktadır. Türkiye, aşı çeşitliliği açısından ve aşılama oranı yüksek olan dünyanın nadir ülkeleri arasında yer almaktadır" diye konuştu.

Çocuk felcine yönelik yürütülen "Polio Eradikasyon Programı" çalışmaları ile Türkiye'de son çocuk felci vakasının 26 Kasım 1998'de görüldüğüne dikkati çeken Topaç, "Ülkemiz, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi tarafından 21 Haziran 2002'de 'Poliodan Arındırılmış Bölge Sertifikası ile belgelendirilmiştir" dedi.

"Ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalıklarda artış söz konusu değil"

"Maternal Neonatal Tetanoz (MNT) Eliminasyonu Programı'na 1994 yılında başlanıldığını anlatan Topaç, "Nisan 2009'da Türkiye'nin, yenidoğan tetanozunu elimine etmiş ülkeler arasına girdiği belgelenmiştir" dedi.

Topaç, suçiçeği aşısıyla 2011 yılında yüz binde 21 olan görülme sıklığının 2014'te yüz binde 5'e düştüğünü aktararak, "BCG aşısı ulusal aşı programımız içerisinde olup, tüberküloz hastalığının kanla ve lenfatik sistemle yayılmasını engeller. Ülkemizde yapılan BCG aşılama hizmetleri ve diğer müdahaleler ile verem hastalığına yakalananların sayısı her yıl yüzde 6  oranında azalmaktadır" ifadesini kullandı.

Türkiye'de bulunan mültecilere de sınırdan girişte aşıların yapıldığını belirten Topaç, "Ülkemizde bulunan misafirlerimize her türlü bağışıklama hizmeti verilmekte olup. Ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalıklarda herhangi bir artış söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4285587/asilama-hizi-yuzde-96