Zergele kampı saklanma ve geçiş alanı

ANKARA (AA) - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde vurduğu Zergele kampının, teröristlerce saklanma ve geçiş alanı olarak kullanıldığı, geçmişte, kaçırılan kamu görevlilerinin de burada alıkonulduğu öğrenildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, geçen haftalarda Irak'ın kuzeyindeki terörist hedeflere düzenlenen hava harekatı kapsamında bir köyün vurulduğu, ölen ve yaralanan sivillerin olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Söz konusu hedefin "Zergele kampı" adı verilen ve teröristlerce kullanılan barınma alanı olduğunu belirten yetkililer, kampta sivillerin öldürüldüğüne yönelik fotoğrafların ise gerçek dışı olduğunu vurguluyor.

Zergele kampı, teröristlerce hem saklanma hem de geçiş alanı olarak kullanılıyor. Geçmişte, kaçırılan kamu görevlileri bu kampta alıkonulurken bölücü terör örgütüne yeni katılan genç kızlar da buraya getiriliyor. Yetkililer, kızların kamptaki terör örgütü yöneticileriyle cinsel ilişkiye zorlandığını belirtiyor.

Kampın bulunduğu derin vadinin kuzey bölümünde bir köy yer alırken, vadinin diğer ucundaki kamp alanı coğrafi şartlar nedeniyle fark edilemiyor. TSK, operasyon kapsamındaki hedeflerin belirlenmesinde çok hassas davrandı. Bölgeden elde edilen kesin bilgilerin ardından hedefler ateş altına aldı. Vadideki köyde de teröristlerin bulunduğu bilgisine rağmen Türk jetleri, herhangi bir sivilin hayatını kaybetmemesi için köye tek bir atış bile yapmadı.

- Teröristin ifadesi

Vurulan hedefler arasındaki Zergele kampında sivillerin bulunma ihtimali bulunmuyor. Çünkü teröristler, kamplara sivillerin yaklaşmalarına izin vermiyor. Kampta sadece terör örgütü PKK değil İran'da faaliyet gösteren PJAK üyeleri de bulunuyordu. Daha önceki operasyonlarda hedefler arasında yer almayan Zergele kampının vurulmasının teröristlerde büyük şaşkınlık yarattığı da belirtiliyor.

Güvenlik kaynakları, PKK'nın operasyonlarda sivillerin vurulduğu izlenimi verilmesi yönünde yayınlar yapılması için örgüt yayın organlarına talimat verildiğini de kaydediyor.

Bu arada, 2013 yılında yakalanan "Kemal" kod adlı bir teröristin ifadesinde ise söz konusu kampa yönelik, "Kandil alanının batı cephesinde bulunuyor. Burada savaşçı birlikler var. Kandil alanının savunmasında kullanılıyor" dediği belirtiliyor.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4285511/zergele-kampi-saklanma-ve-gecis-alani