Migren Botoksu Uzun Vadede Etkili

Migren botoksu 2010 yılından bu yana tüm dünyada kronik migren tedavisinde kullanılıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre botox tedavisi yaptıran hastalarda 2 yıl boyunca takip edilen baş ağrısı-gün sıklığında sürekli bir azalma ve yaşam kalitesi ölçümlerinde önemli bir iyileşme görüldü. Avrupa merkezli REPOSE adlı yeni bir araştırma, migren botoksunun hastaların günlük yaşamlarına olan etkisini mercek altına altı. 12 haftada bir botoks tedavisi uygulanan, yaş ortalaması 45.4 olan çoğunluğunu kadınların oluşturduğu hasta grubu incelendi. Baş ağrısı gün sıklığının 20.6 günlük temel ortalamadan 7.4 güne düştüğü; Migrene Özgü Yaşam Kalitesi Anketi’nde yer alan her alanın – kısıtlayıcı, önleyici ve duygusal – tedavinin ilk gününe oranla önemli ölçüde azaldığı tespit edildi. Buna ek olarak hastaların genel sağlık durumu puanlarında da ciddi oranda iyileşme görüldü.

ARTIK ÇARESİ VAR

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Hünkar Batıkhan, “Toplumumuzda kadınların yüzde 20’si ile erkeklerin %8’inde kronik migren görülüyor. Kronik migren, başın belli bölgelerinde oluşan zonklayıcı veya keskin ağrılardır. Hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür. Yapılan araştırmalar, Botulinum toxin A (Botoks) tedavisi ile artık kronik migren hastalarının ağrılarının azaltılmasının mümkün olabildiğini kanıtlıyor. Son araştırma tedavi sürecinin 2 yıl sonrası hakkında da bize fikir veriyor ki, bu da migren botoksunun uzun vadede hastalar üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu gösteriyor. Bu araştırmanın yanı sıra Amerikan Baş Ağrısı Derneği de 2019 yılında yaptığı açıklamada; Botox’un enjekte edilebilir kullanım için kademeli bir doz artışı gerektirmediğini ve hızlı bir fayda sağladığını belirtti. Sonuç itibarıyla kronik migren hastaları artık çaresiz değil” dedi.

BOTOKS NERELERDE KULLANILIYOR

Botoks kırışıklıkların azaltıyor. Göz çevresindeki kasların aşırı olarak kasılmasına engel oluyor. Çok yazı yazanlarda ortaya çıkan parmak ve kollardaki kasılmaların tedavisinde kullanılıyor. Aşırı terleme rahatsızlığında koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanına enjekte ediliyor. Botoks diş gıcırdatma, yüz felci vakalarında ve şaşılık hastalığının tedavisinde kullanılıyor. (BSHA)

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4285247/migren-botoksu-uzun-vadede-etkili