Kılıçdaroğlu'ndan Asgari Ücret Açıklaması!

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, "Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir yeni yıla girmek istiyoruz. İşsizlik, yoksulluk nedeniyle insanların intihar etmediği bir yeni yıla girmek istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ezilenlerin, yoksulların yanındayız" ifadelerini kullandı.

Ezilenlerin, yoksulun, emekçinin yanında olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ne Saray'dan medet umarız ne Saray çevresinden. Bizim tek umudumuz Türk milletidir" ifadesini kullandı.

'ASGARİ ÜCRETİ NEDEN 2200 LİRA YAPMADILAR?

2019 yılı bütçesi AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu  "Bu bütçe vatandaşa bir şey getirmiyor. Tefecilere yarayan bütçedir. Beni üzen milliyetçilikle yola çıkanların tefecilere hizmet etmesidir. Asgari ücreti açıkladılar 2020 lira yaptılar, neden 2200 yapmadılar? Efendim 'Kılıçdaroğlu susar mı?' dediler. 'Susar mı?' hayır. Bütün belediyelerimizde net 2200 lira maaş ödeyeceğiz. Yeni kazanacağımız belediyelerde de 3 aylık farkı çalışanlara vereceğiz. Hiçbir işçinin kılına dokunmayacağız, işini yaptığı sürece her işçi çalışacak siyasi düşüncesi ne olursa olsun. Kazanacağımız bir belediyede bir işçimiz işten çıkarılırsa o işçi gelsin beni bulsun." ifadelerini kulland.

'İŞSİZ ORDUSU ARTIYOR, 275 BİN TAŞERON İŞÇİ VAR'

Erdoğan'ı 'Esnafın derdini kilosu 4 bin liralık çay içen adam anlar mı?' şeklinde eleştiren Kılıçdaroğlu  "2019 bütçesi işsizliğe çare üretmiyor. Tam tersine işsiz ordusu artıyor. 16 yılda işsizliği yüzde 20'lere çıkardılarsa bunların yatacak yerleri yok. İşsizlik ancak fabrika açarak, üretimi artırarak çözülür. 275 bin taşeron işçi var. Taşeron işçi olarak çalışan kardeşlerime sesleniyorum; eğer kadro istiyorsanız, oyunuzu vereceğiniz parti halkın partisi, sizin partisidir Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Kahramanmaraş'ta 1000 kişi geçici işçi alınacak, 11.000 başvuru var. Tekstil şehri, işsizlikle boğuşuyor." ifadelerini kullandı.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4284932/kilicdaroglundan-asgari-ucret-aciklamasi