Doğalgaz ve Elektrik Faturalarında İndirim Müjdesi!

Döviz kurundaki yükselişler ile art arda zamlarla sarsılan elektrik ve doğalgaz faturaları vatandaşın adeta belini büktü. Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşler ile uzmanlar elektrik ve doğalgazda indirim olabileceğini ifade etmişti. tüm gelişmeler ile birlikte indirim müjdesi geldi.

Brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sebebiyle petrolün varil fiyatı 60 doların altına kadar gerilemişti. Bu durum uluslararası piyasalarda ve Türkiye'de dolar kurunun düşmesine sebep olmuştu.

Bu gelişmeler ile birlikte toplumda elektrik ve doğalgaz faturaları için indirim beklentisi oluştu.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu bu beklentiye ve indirimlere ilişkin müjdeli haberi verdi.

OCAK AYINDA İNDİRİM OLABİLİR

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu daha önce yapmış olduğu bir açıklamada % 10 indirim beklentilerinin olduğunu açıklamıştı. Kumbaroğlu son açıklamasında ise indirimin ne zaman yapılacağı sorusuna cevap verdi. Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre fiyatlarda yaşanan azalmaya dikkat çekti ve indirimin Ocak ayında yapılabileceğinin mesajını verdi.

"Son 3 aylık periyot incelendiğinde fiyatlar Ekim'de Eylül ayına göre yüzde 3 düşmüş. Kasım ayına geldiğimizde ise bu kez Ekim ayına göre düşüş yüzde 8. Spot piyasada son 3 ayda yüzde 11'lik düşüş yaşanmış. Şimdi sıra aynı düşüşün vatandaşın cebine de doğrudan yansıması. Tabi spottaki indirim vatandaşın cebine doğrudan ne zaman yansır sorusuna şimdiden kesin bir tarih vermek zor. Ancak 1 Ocak dönemine kadar indirim olma ihtimali çok yüksek".

Gürkan Kumbaroğlu konuşmasında ayrıca doğalgaz fiyatlarında yaşanabilecek indirime değindi. Yine Ocak ayını işaret eden Kumbaroğlu bu konuda bakanlığı yapacağı çalışma sonrasında faturaları rahatlatacak bir indirim olacağını açıkladı.

''Doğalgazda da Eylül-Kasım aralığında yüzde 6'lık bir düşüş olduğunu görüyoruz. Tabi burada yine aynı soru gündeme geliyor. Bu indirim vatandaşın doğalgaz faturasına ne zaman yansıyacak? Tarih konusunda net bir şey söylemek mümkün değil ama ben en uzak tarihin 1 Ocak 2019 olduğu inancındayım. Enerji Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlar mutlaka bir çalışma yapacak ve mümkün olan en kısa sürede vatandaşların fatura tutarının düşmesini sağlayacak indirim konusunda adım atacaktır." 

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4284705/dogalgaz-ve-elektrik-faturalarinda-indirim-mujdesi