Otizmli Rabia Aytek'e ÖSYM şoku!

Devlet üniversitesinde okuyabilme hayalini gerçekleştirebilmek için özel yetenek sınavlarına hazırlanan ve 19 enstrüman çalabilen otizmli Rabia Aytek'in, saatle sınava girdiğinin tespiti üzerine Yükseköğretime Geçiş Sınavı geçersiz sayıldı.

19 enstrüman çalabilen, otizmli Rabia Aytek'in engelliler için konulan barajı aştığı  Yükseköğretime  Geçiş Sınavı ( YGS ), salona yasak  araç -gereçle girdiği gerekçesiyle iptal edildi. Anne Canan Aytek, burslu  eğitim  gördüğü Mimar Sinan Güzel  Sanatlar  Anadolu Lisesi'nden mezun olan 19 yaşındaki kızının, mart ayında girdiği YGS'de engelli barajını aşarak gerekli puanı aldığını söyledi. Kızının devlet üniversitesinde okuyabilmek için  müzik eğitimlerine aralıksız devam ederek yetenek sınavlarına hazırlandığını ifade eden Aytek, ancak ÖSYM'nin kendilerine gönderdiği yazıda sınavın geçersiz sayıldığını bildirdiğini anlattı. Gerekçeyi  öğrenmek için ÖSYM’yi aradığını söyleyen anne Aytek, "Rabia'nın kolunda saat olduğunu söylediler. Sınıflarda duvar saatlerinin içinde kamera  var. Kameralardan sınıflar gözetleniyormuş. Rabia'nın kolundaki saat bu kameradan tespit edilmiş. Rabia  sınıfta  tek başına ve başında bir gözetmenle sınava girdi. Okula girişte de ayrıntılı aramadan geçti. Kapıdaki gözetmenler  insanların  boynundaki kolyeye kadar her şeyi arıyorlar. Kameranın gördüğü saati, tek kişinin bulunduğu  sınıfta  gözetmen nasıl göremedi? Nasıl hiç kimse bunu fark edemedi?" dedi.

“İdare mahkemesine dava açacağız”

Kızının  sınavının  iptal edilmesine çok üzüldüğünü dile getiren anne Aytek, ilk olarak ÖSYM'ye itiraz edeceklerini, ardından da idare mahkemesine yürütmeyi durdurma talebiyle dava açacaklarını söyledi. Engelli derneklerinin de bu olayın takipçisi olduğunu anlatan Canan Aytek, şöyle devam etti:

“Sınıftaki gözetmen için şimdilik suç duyurusunda bulunmadık. Görüp de iyi niyetli davranmış olabilir. 'Zaten bu çocuk engelli, kopya çekemez, saat dursun' demiş olabilir. Ama sınavdan sonra da durumu tutanak  altına  almış olabilir. Her sınıftaki kameraları tek tek izleyip de mi bu tespit edildi? Engelli çocuklara yapılan negatif ayrımcılık mı bu?  Üniversiteye  girmemesi için yapılan bir kasıt mı var?"

ÖSYM'nin yazısı

ÖSYM'den Aytek ailesine gönderilen yazıda, ÖSYS Kılavuzu'na atıfta bulunularak, adayın sınava girerken yanında yasak olan  araç , gereç ve eşya olması durumunda  sınavının  geçersiz sayılacağı belirtildi. Yazıda, “15 Mart 2015'te uygulanan YGS'ye yasak olan  araç , gereç ve eşya ile girdiğiniz, salon  kamera   kayıtlarından  tespit edilmiş olup, ÖSYM  Yönetim  Kurulu'nun 17  Haziran  2015  tarihli  kararıyla 2015 YGS'niz geçersiz sayılmıştır” denildi.

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4284086/otizmli-rabia-ayteke-osym-soku