Okullar Ne Zaman Kapanacak? Okulların Tatil Olma Tarihi

Okulların açılması bayram nedeniyle gecikmeli olmuştu. Peki bu durum okulların kapanma tarihini de etkiledi mi? Detaylar haberde.

 Okulların açılışının 28 Eylül’e ertelenmesinin ardından MEB yeni eğitim-öğretim takvimini de duyurdu. Okullar 17 Haziran 2016’da yani bir hafta geç kapanacak.
Okulların açılış tarihinin 28 Eylül'e ertelenmesiyle, 14-18 Eylül'de yapılması gereken eğitim-öğretim faaliyetlerinde oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim-öğretim yılının sonuna eklendi ve ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamada, daha önce MEB'e bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlangıcının, 14 Eylül olarak belirlendiği hatırlatıldı. Ancak öğretmenler, veliler ve öğrenciler başta olmak üzere, eğitim camiası ve turizm sektör temsilcilerinin, eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin talepleri gündeme alınarak, Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki eğitim-öğretim kurumlarında, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihinin 28 Eylül olarak değiştirildiğine işaret edildi. Açıklamaya göre, öğretmenler için 1 Eylül'de başlayacak olan seminer ve mesleki çalışmalar, öğretmenlerin talepleri doğrultusunda il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecek.

Uyum programları ilk haftada

21-22 ve 23 Eylül'de yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telafi programı uygulanacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim-öğretim süreciyle birlikte yapılacak. Öğretmenlerin, her eğitim-öğretim döneminin başlangıcında aldığı eğitim ve öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ödenek bayram öncesi öğretmenlere verilecek. Çalışma takviminde okulların kapanış tarihi, 10 Haziran 2016 olarak belirlenmişti. Turizmi canlandırmak için okulların 14 Eylül yerine Kurban Bayramı sonrası 28 Eylül'de açılması talebini Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Milli Eğitim Bakanlığı'na iletmiş, Başbakan Ahmet Davutoğlu da okulların 28 Eylül'de açılacağını açıklamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcı, 14 Eylül 2015 tarihi olarak belirlenmişti.
Ancak öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, eğitim camiamızın ve turizm sektör temsilcilerinin eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri gündeme alınarak yeni bir çalışma yapılmıştır. 
Yapılan çalışma neticesinde Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir. 

Bu kapsamda;

1) Öğretmenlerimiz için 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan seminer ve meslekî çalışmalar, öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda istedikleri il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecektir.
2) 14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklenmiş, ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirilmiştir.
3) 21 - 22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacaktır.
4) Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir.
5) Öğretmenlerimizin her eğitim öğretim döneminin başlangıcında aldığı eğitim öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Söz konusu ödenek bayram öncesi öğretmenlerimize ödenecektir. Rota Haber

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4283749/okullar-ne-zaman-kapanacak-okullarin-tatil-olma-tarihi