2 Kasım 2015 güncel dolar fiyatları ve seçim sonrası dolar yorumları

2 Kasım 2015 Dolar Fiyatları ne kadar ? Dolar almalı mıyız? Seçimden sonra dolar ne olur? Dolar fiyatlarını merak edenler ve dolara yatırım yapmak isteyenler bu haberimiz sizler için.

Dolar/TL, AKP'nin tek başına iktidarına işaret eden resmi olmayan seçim sonuçları ardından ilk işlemlerde sert geriledi.
Dolar/TL'nin uluslararası piyasalarda öncül göstergesi olarak kabul edilebilecek ICAP kotasyonlarına göre de dolar/TL seçim sonuçlarının hemen ardından 2,85 seviyelerinde görülüyordu.
Reuters'a göre, Cuma günü son işlemde 2.9095/2.9110 seviyesinde bulunan ve ilk seçim sonuçlarının ardından 2.75/2.87'yi gören dolar/TL'nin kısa vadede 2.78-2.80 seviyesinde dengelenmesi beklenirken; BIST-100 endeksinin de yarın ilk tepki olarak yüzde 4-5 yükselmesi öngörülüyor.

DOLAR YÜZDE 5 GERİLEDİ

Dolar/TL, seçim sonuçlarının siyasi istikrara işaret etmesinin ardından 2,7743 ile son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü.
Cuma gününü 2,9160 seviyesinden tamamlayan dolar/TL, 1 Kasım Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin tek başına iktidarı elde etmesiyle uluslararası piyasalarda değer kaybetmeye başladı.
Bankalararası piyasada da güne sert düşüşle başlayan dolar, bu sabah TL karşısında 2,7743 ile 13 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine gerileyerek yaklaşık yüzde 5 kayıp verdi.
Avro/TL ise cuma günkü kapanışına göre yüzde 4'ün üzerinde azalışla 3,0621'e gerileyerek yaklaşık 3 ayın en düşük seviyesinden işlem görüyor.
Analistler, Ak Parti'nin, oyların yaklaşık yüzde 50'sine yakınını alarak tek başına iktidar kuracak çoğunluğa ulaştığını vurgulayarak, seçim sonuçlarının tek parti hükümeti kurulmasını sağlayacak sonuca işaret etmesiyle, siyasi ve ekonomik istikrar beklentisinin TL varlıklara ilgiyi artırdığını ve buna bağlı olarak döviz kurlarında geri çekilmenin devam edebileceğini belirtiyor.
Pozitif havanın devam etmesiyle dolar/TL'nin 2,76 ve 2,70 seviyelerindeki orta vadeli desteklerinin takip edileceğini dile getiren analistler, 2,85 seviyesinin altında kalındığı sürece kısa ve orta vadeli düşüş trendinden söz edilebileceğini kaydediyor.

"TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ REFORMLAR"

Uğur Gürses, "Türkiye'de koalisyon da gelse tek başına iktidar da olsa gündem belli. Mali politikalar ve reformlar. Tüm mali piyasa yeni kadroya bakacak. Türkiye siyasi krizini çözemezse, reformda yapamaz. Kısa vadede tabiiki bir iyimserlik olacak ama uluslararası konjoktür değişmeyecek, şu anda tek bakılacak olan şey, reformlar. Buna bakılacak" dedi.

"EN İYİ SENARYODA DOLAR..."

Fed'in eski ekonomisti Erkin Şahinöz, "HDP'nin barajı geçip geçmemesi çok önemliydi. AK Parti şu anda rahat bir iktidar ama anayasal değişimi gerçekleştirecek çoğunluğa ulaşamadı. Ne referandum ne de süper çoğunluk yoluyla oldu. Dolar/TL'de bir takım gevşeme olacak. Şu anda 157 milyar bankacılık sisteminde döviz mevduatı var. Bunların bir kısmı bireylere bir kısmı kurumlara, kurumlardan satış gelme ihtimali düşük, ihtiyaçları var. Bireyseller kur çok düşer diye, satış yapabilir. Dolar/TL'de, 2,82-2,80 bandına kadar gevşeme olabilir. Euro/TL 3,3,05. Yakın vadede, yani iki aylık vadede yıl sonuna kadar en iyimser senaryoda 2,70-75 bandı söz konusu olabilir" dedi.


"SINIRLI BİR İYİMSERLİK BEKLİYORUM"

Ekonomist Arda Tunca, "Yarın sabah tek parti iktidarı olmasından dolayı, siyasi gücün tek bir partinin olmasından dolayı, kısa vadeli fon çıkışları olmayacak ama dolarda bir rahatlama olacak. Seçimin sonucunda ama tek parti ama koalisyon ne çıkarsa çıksın, bir rahatlama bekleniyordu. Ama çok olumlu olmayacak, Türkiye'nin geldiği noktada tek partinin de sorunları çözmek için yeterli olmayacak. Sınırlı bir iyimserlik olacak. Yeni kabineyle ilgili de kafalarda soru işaretleri var, büyümede nasıl bir yol izleyecekler. Bu güç ile Merkez Bankası'nın politikalarına ne kadar müdahele olacak. Sınırlı bir iyimserlik olmasının nedeni de bu. Kısa vadede bir toparlanma olacaktır. Ancak küresel ortam iyimserliğe sınır koyacak. ABD Merkez Bankası devreye girecek. 2,85'e kadar ilk etapta bir gevşeme bekleniyor. Fed'in Aralık ayında bir faiz adımı atacağından endişe ediliyor. Bu da kurdaki düşüşü engelleyecektir. Tamam tek başına iktidar ama çözüm süreci, başkanlık süreci bunlar ne olacak? 7 Haziran'dan bu yana bunları konuşmadık. Unutmayalım ki bu tartışmalar AK Parti'yi zayıflatmıştı. Şimdi, bütün bunların ekonomi üzerinde de etkisi var" diye konuştu.
Dolar, 14 Eylül'de 3,07'yi aşarak tarihi rekoru tazelemişti.

"PİYASA POZİTİF KARŞILAYACAKTIR"

Reuters'a konuşan TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Piyasa dört partili meclis oluşması ve koalisyon seçeneğinin ortadan kalkmasını pozitif karşılayacaktır. Bu durumda dolar/TL kısa vadede 2.78-2.80 civarında dengelenebilir, BIST-100'de 82,500 ve üzeri seviyeler, 10 yıllık gösterge tahvilde ise yüzde 9.50'nin altında bir oluşum görebiliriz" diye konuştu.
BANKACILARIN BEKLENTİSİ
Cuma günü Reuters'ta yer alan bir haberde, bankacılar seçim sonrasında birkaç hafta gibi kısa vadede hükümetin kurulma olasılığının dolar/TL'yi 2.70-2.80 bandına; yeniden bir seçim ihtimalinin ise 3 seviyesinin üzerine taşıyabileceğini belirtmişti. Tahvil-bono getirilerinde ise seçimin sonucuna bağlı olarak 75 baz puanlık düşüş ile 150 baz puanlık yükseliş bandında bir hareket yaşanabileceği öngörülmüştü.
KESİN OLMAYAN SONUÇLAR ŞÖYLE
Türkiye genelinde oyların yüzde 96.5'i sayıldı; kesin olmayan sonuçlara göre AKP yüzde 49.4 oy ile 316, CHP yüzde 25.4 ile 134, MHP yüzde 12 ile 41, HDP yüzde 10.5 ile 59 sandalye kazandı.

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4282623/2-kasim-2015-guncel-dolar-fiyatlari-ve-secim-sonrasi-dolar-yorumlari