Bakan Soylu: "Memur Alımlarındaki Güvenlik Soruşturmasında Yeni Sisteme Geçiliyor"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan memur alımları ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. TBMM Genel Kurulunda konuşan Bakan Soylu, memur alımları için yeni sisteme geçeceklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Şırnak'taki madende meydana gelen göçüğe ilişkin bir Milletvekilinin sorusu üzerine Soylu, "Terör örgütlerinin, uzun zamandan beri güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen kaçak olarak çalıştırmaya devam ettiği kömür ocakları var ve buradan ciddi gelirler elde ediyorlar. Yaklaşık 3 aydan beri güvenlik güçlerimiz çok ciddi operasyonlar yaptı. Bu bölgeler coğrafi olarak da zor bölgelerdir. Birçok kömür ocağını terör örgütleriyle beraber çalışanlardan ve kaçak çalışanlardan arındırdık. Bunları da adım adım gerçekleştirdiğimizi ifade etmek istiyorum." dedi.

Nikah yetkisinin müftülük makamını zedelemeyeceğini de dile getiren Bakan Soylu, Müftülüklere nikah kıyma yetkisinin vatandaşlar arasında ayrıştırma oluşturmayacağını da söyledi ve küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesiyle müftülüklerin nikah kıyma yetkisi arasında en ufak ilişkinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadelede operasyonların ve ele geçirilen uyuşturucu miktarının son bir yılda bütün rakamların 2 katına çıktığını bildirdi.

Soylu, yaklaşık 15 gün önce 12 bin 500 sağlık çalışanın güvenlik soruşturmalarını tamamlayarak gönderdiklerini belirterek, yeni bir sistem daha oluşturduklarını bildirdi. Soylu, önümüzdeki hafta pazartesi itibarıyla uygulamaya başlayacaklarını kaydetti.

AK Parti Kilis Milletvekili Hilmi Dülger ise tasarının tümü üzerinde şahsı adına yaptığı konuşmada, gelişen toplumsal yaşam ve teknolojik imkanların nüfus ve vatandaşlık işlemlerinde bazı güncellemeler yapılması ihtiyacını doğurduğunu, tasarının bu ihtiyaca cevap verdiğini söyledi.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4281647/bakan-soylu-memur-alimlarindaki-guvenlik-sorusturmasinda-yeni-sisteme-geciliyor