İstanbul Havalimanı'nda bir ilk!

Tayland'ın başkenti Bangkok'tan Almanya'nın Frankfurt kentine giden Tai Havayolları'na ait Airbus A380 tipi uçakta bulunan Alman yolcu hastalandı. 61 yaşındaki yolcu, vücudunun sol tarafını hissetmediğini kabin ekibine bildirdi.

Türk hava sahasındayken kuleyle irtibata geçen kaptan pilot İstanbul'a mecburi iniş için gerekli izinleri istedi. Uçak, saat 05:50'de İstanbul Havalimanı'na sorunsuz indi.

Hastalanan yolcu, refakatçi eşliğinde uçaktan indirilerek ambulansla özel bir hastaneye kaldırıldı. Uçak, diğer yolcularıyla Frankfurt'a hareket etti.

Uçağın İstanbul Havalimanı'na inen ilk Airbus A380 olduğu, söz konusu uçağın İstanbul'da acil iniş yapabileceği kapasiteye sahip tek meydan İstanbul Havalimanı olduğu için buraya indiği öğrenildi.

Kanat genişliği 80 metre olan dev uçak birçok piste iniş yapamıyor

Airbus A380, seri üretimi yapılan dünyanın en büyük iki katlı geniş gövdeli yolcu uçağı. 850 yolcu kapasiteli uçağın kanat genişliği 80 metre. Dünyada bulunan iniş pistlerinin büyük bir oranı ise 45 ile 60 metre arasında değişiyor. Dev uçak bu nedenle birçok piste iniş yapamıyor.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4281508/istanbul-havalimaninda-bir-ilk