Askere gidecekler dikkat! Mesleğe göre askerlik geliyor...

Yeni askerlik sistemi geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Başkanlığı'nda kuvvet komutanlarının da görüşleri alınarak masaya yatırıldı. Tek tip askerlik de denilen yeni sistemin detayları yavaş yavaş belli oluyor. Ortaya çıkan bir diğer detay ise mesleğe göre askerlik yapma imkanı oldu.

Yeni askerlik sistemi üzerinde yapılan çalışmada, öğretmen, hakim, doktor, akademisyen ve sporcular da gözardı edilmedi. Yükümlüler, kendilerine ve mesleklerini icra ettikleri ve etmedikleri dönemleri dikkate alarak bunlara uygun zamanlarda askerlik hizmetlerini yerine getirebilecekler.

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin beklenen toplantı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Bakanlık, toplantının görüntüleriyle birlikte "Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü, detayları ile birlikte masaya yatırıldı" açıklaması yaptı.

Plana göre halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerlik her yükümlü için aynı sürede, yani 9 ayda tamamlanacak. Bu nedenle isim olarak TEK TİP ASKERLİK ismi üzerinde duruluyor ki, kamuoyunda da şimdiden bu isim ile anılmaya başladı. Bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesine yönelik yapılan çalışmaya göre üç aylık zorunlu temel eğitimiden sonra yükümlüler belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Çalışmada, öğretmen, hakim, doktor, akademisyen ve sporcular da gündeme geldi. Yükümlüler, kendilerine uygun zaman dilimlerinde askerlik yapabilecek.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280981/askere-gidecekler-dikkat-meslege-gore-askerlik-geliyor