İnternet Kesintisinin Sebebi Meğer Buymuş!

Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki şehirlerde internet kesintilerinin nedeni meğer, "Terör olaylarının önüne geçilmesi" içinmiş. Durumdan şikayetçi olan halk kesintinin nedenini yeni öğrenebildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Başbakanlık'ın istemi üzerine mobil ve sabit internet trafiğinin durdurulmasını istedi. Emre uyuldu ve Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki şehirlerdeki internet erişim kısıtlandı. 

İnternet ve telefonun erişimin engellendiği şehirler ; 

Diyarbakır, 

Batman, 

Siirt, 

Mardin, 

Tunceli, 

Elazığ, 

Bingöl, 

Van, 

Hakkari, 

Şanlıurfa, 

Gaziantep, 

Adıyaman, 

Kahramanmaraş, 

Kilis

Erzurum 

Yetkililer bu internet kesintisinin "OHAL kapsamında terör olaylarının önüne geçilmesi için"  olduğunu açıkladı. 

Aslında telefon ve internet, vatandaşın temel hak ve özgürlükleri içine girdiği için engellenmesi söz konusu olamaz. Bu konuda Bilişim Avukatı Gökhan Ahi açıklama yaptı.

Bilişim Avukatı; "Anayasa'ya göre haberleşme bir temek hak ve özgürlüktür. Mevcut hiçbir kanunumuzda haberleşmenin bölgesel veya genel olarak engellenmesine yönelik bir düzenleme yok. Ancak OHAL'de olduğumuzdan dolayı Anayasa'nın 15. maddesine bakmak gerekiyor. Haberleşme bu maddedeki OHAL koşullarında dokunulmayacak haklar kapsamında değil.

Bu nedenle hakim kararıyla genel veya bölgesel haberleşme engellemesi yapılabilir. Ancak bu engellemenin durumun gerektirdiği hal kadar ölçülü ve dengeli olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280868/internet-kesintisinin-sebebi-meger-buymus