Çalışma Bakanı'ndan GSS Açıklaması!

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneğince (OHSAD) "10. Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları" kapsamında Antalya'nın Serik ilçesinde düzenlenen 2019 OHSAD Kurultayı oturumlarla devam ediyor. Programa katılan Bakan Selçuk, sosyal refah devletlerine bakıldığında sağlığın finansmanının ve denetiminin kamunun temel işlevleri arasında olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetini sunan kurumu, kamu veya özel sektör olduğuna bakmaksızın her daim bir kamu hizmeti olarak değerlendirdiklerini aktaran Selçuk, finansmanı üstlenen Bakanlık olarak, sağlık hizmetinin vatandaşlara eşit, etkin, kaliteli ve yeterli düzeyde sunulmasının birincil hedefleri olduğunu bildirdi.

'TÜRK MUCİZESİ'

"Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri olan sosyal güvenlik reformunu ve onun en dikkat çeken unsuru olan genel sağlık sigortası sistemini kurup işletme başarısını AK Parti iktidarları olarak sizlerle birlikte ele aldık" ifadesini  kullanan Selçuk, şunları belirtti: "Bugün dünyanın en geniş kapsamlı, en düşük maliyetli ve en derinlikli sağlık paketini sunan Türk Genel Sağlık Sigorta Sistemi, bir 'Türk mucizesi' olarak adlandırabileceğimiz bir sistem ve uluslararası anlamda büyük bir başarı örneği olarak nitelendiriyoruz. Bu sadece bizim bakanlıkların değil kamunun, özel sektörün, bir bütün olarak Türkiye'nin başarısıdır." 

OHSAD'ın her yıl gerçekleştirdiği toplatının bu yılki tematik konusunu "Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları ve Finansmanı" konusu olarak belirlemesinin kendilerini mutlu ettiğini anlatan Selçuk, konunun sistemin aktörleri tarafından masaya yatırılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Sosyal güvenlik sisteminde ikinci faz reformların her zaman gündemlerinde olduğuna değinen Selçuk, sistemin işleyişindeki aksaklık ve eksiklikleri tespit ettikçe bunları gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Bir devletin sosyal refah devleti olup olmadığı ve bunu ne dzeyde gerekleştirdiği, genel sağlık sigortasının kapsamına, etkinliği, işlerliği, erişilebilirliği ve kalitesiyle llr." diye konuştu.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280684/calisma-bakanindan-gss-aciklamasi