2014 TEOG Puan Hesaplama (değişen yeni sistem)

28-29 Nisan 2014 tarihlerinde 1 milyon 200 binden fazla 8. sınıf öğrencisi TEOG sınavlarına girecek. 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde yapılacak  TEOG sınav Soruları MEB ile eş zamanlı olarak sitemiz www.kpsscafe.com.tr adresinde olacaktır . 2014 TEOG Soruları ve Cevaplarını öğrenmek isteyen adaylar bu sayfayı takip etmelidirler.2014 TEOG Soruları ve Cevapları  açıklanır açıklanmaz ilk olarak siz değerli ziyaretçilerimiz öğreneceksiniz.

2014 TEOG Sınav soruları

(link aktif değil)

PUAN HESAPLAMALARI DEĞİŞTİ

Liseye geçişte uygulanan sınav sistemi ile birlikte puan hesaplamaları da değişti. Öğrencinin birinci ve ikinci dönem TEOG puanı ayrı ayrı 700 üzerinden hesaplanacak. TEOG puanı hesaplanırken öğrencilerin birinci ve ikinci dönem merkezi ortak sınavlarda 700 üzerinden hesaplanan puanlarının toplamının yarısı (en çok 700 puan) yerleştirmeye esas puan olarak kabul edilecek. 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı da aynı şekilde birinci ve ikinci dönem sonu başarı puanlarının ortalaması ile belirlenecek. Öğrencilerin 6’ncı ve 7’nci sınıf Yılsonu Başarı Puanları geçen yıllarda belirlenmiş durumda. Öğrencinin üç yıllık yılsonu başarı puanları toplamı 300 puan olacak. TEOG puanı öğrencinin en çok 100 üzerinden hesaplanan üç yıllık Yılsonu Başarı Puanlarının toplamının (300 puan) yarısı ile 700 puan üzerinden hesaplanan merkezi ortak sınav puanının yarısının toplamı ile oluşacak. Devlet okulları için TEOG en yüksek 500 puan olarak hesaplanacak.

ÖZEL OKULLAR 3 DERSİ DİKKATE ALACAK

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ise TEOG kapsamında uygulanan 6 sınavdan sadece 3’ünü dikkate alacağını duyurdu. Buna göre, sınavla öğrenci alan özel okullara girişte TEOG sınavlarından hesaplanacak puana sadece bu yıl geçerli olmak üzere, 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı eklenmesiyle oluşacak puana göre alacak. Özel okullara yerleştirme (ÖYP) puanının hesaplanmasında öğrencilerin her iki dönemde merkezi yapılan sınavlarındaki Türkçe, Matematik ve Fen ve Teknoloji derslerinin sonuçları kullanılacak ve her iki sınavın sonuçları 700 puan üzerinden hesaplanacak. Derslerin ağırlık katsayılarının hesaplanmasında Türkçe 3, Matematik 2, Fen ve Teknoloji 2 çarpanları dikkate alınacak. Özel okullar yerleştirmeye (ÖYP) esas puan hesaplanırken birinci merkezi sınavlarının yüzde 30, ikinci merkezi sınavlarının yüzde 70’i alınarak elde edilecek puana öğrencinin 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı (en çok 100) eklenecek. Bir öğrencinin tüm merkezi sınavlarda 100 tam puan alması ve yine aynı öğrencinin 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanının 100 tam puan olması durumunda ÖYP maksimum 800 puan olacak.

- KPSS Cafe, TEOG Haberleri bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280650/2014-teog-puan-hesaplama-degisen-yeni-sistem