Eğitim Fakülteleri İçin Taban Puan Şartı Geliyor!

Eğitim Fakülteleri İçin Taban Puan Şartı Geliyor!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, eğitim fakültelerine giriş hakkında önemli bir karar aldıklarını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, Eğitim Fakülteleri İçin Taban Puan Şartı getireceğiz dedi; "2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren diğer bazı fakültelerde uygulandığı gibi, öğrenci girdisinin kalite ve niteliğini artırmak, böylece daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek amacıyla eğitim fakülteleri için de taban puan uygulaması şartı getireceğiz."

Uygulamanın 2017 2018 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulacağını açıklayan Saraç, konuşmasını YÖK'ün konferans salonunda gerçekleştirdi.

Yükseköğretimde Öğrenci Sayısı olarak İkinci Büyük Ülkeyiz!

Yekta Saraç, yükseköğretim alanında büyük ve ilerlemiş bir ülke olduğumuzu şu sözleri ile ifade etti; "Avrupa'da yükseköğrenim alanında öğrenci sayısı açısından ikinci büyük ülkeyiz. Türkiye'de öğretmen yetiştirme alanında önemli tarihlere baktığımızda öğretmen yetiştirme konusunda dünyanın pek çok ülkesinden çok daha derin bir tecrübeye sahip olduğumuz anlaşılıyor. Bu açık ve seçik. İlk öğretmen okulu günümüzden 168 yıl kadar önce kuruldu. Zaman içinde öğretmen yetiştirmeye dönük 30'dan fazla farklı ad altında okul açıldı. Bugün itibarıyla temel kaynak, eğitim fakülteleridir. Öğretmen yetiştirme, 1980'e kadar MEB'in tasarrufundayken, 1980'den sonra bu YÖK'e devredildi."

YÖK Başkanı Yekta Saraç, eğitim fakülteleri konusunda büyük düzenlemeler yapacaklarını söyledi. Eğitim fakültesi olmayan üniversite sayısının 31 olduğunu açıklayan Saraç, öğretmen yetiştirme çalıma grubu oluşturduklarını ve bu grubun YÖK'e devamlı olarak önerilerde bulunduğunu ifade etti.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280337/egitim-fakulteleri-icin-taban-puan-sarti-geliyor