Canan Karatay'dan Flaş Kırmızı Et Tüketimi Açıklaması

Zaman zaman yaptığı açıklamalarla gündemde adından çokça bahsettiren beslenme uzmanı Canan Karatay, kırmızı et ile ilgili ezber bozan bir açıklama yaptı.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte takipçilerine kitap imzalayan Karatay, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karatay, Kurban Bayramı dolayısıyla kırmızı et tüketimine ilişkin önerilerde bulundu. Karatay, kırmızı etin yağıyla beraber tüketildiğinde en sağlıklı et olduğunu söyledi.

Kırmızı etin mutlaka tüketilmesi gerektiğinin altını çizen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Yalnız hazırlanması çok önemlidir. Kızartma olursa tehlikelidir. Onun dışında bizim kap yemeklerimiz, ızgaralarımız, kebaplarımız en sağlıklı yemeklerdir." dedi.

Kırmızı et tüketimi açıklamasının ardından tuz tüketimine de değinen Canan Karatay, şu ifadeleri kullandı:

"Tuz, özellikle kaya tuzu çok önemli. Özellikle terlediğiniz yaz aylarında tuzsuz kalmamak çok önemli. Kalp ilaçları alanlar bir de tuzsuz kaldıkları zaman hakikaten halsiz oluyorlar. Baş dönmesi oluyor. Tansiyon ilaçları, kalp ilaçları bir de tuzsuz yedikleri zaman ve aynı zamanda sıcaktan terleme ile de kaybettikleri zaman çok halsizleşiyorlar. Ona dikkat etsinler. Hekimlerine danışsınlar."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280269/canan-karataydan-flas-kirmizi-et-tuketimi-aciklamasi