KPSS tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM 2018/2 KPSS Ortaöğretim Önlisans tercih kılavuzu

Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından alınacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tercihleri için geri sayım başladı ve heyecan dorukta. 2018 KPSS Ortaöğretim Önlisans tercih başvuruları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Peki, KPSS tercihleri ne zaman yapılacak? KPSS'de yerleştirme süreci nasıl gerçekleşecek? Detayları haberimizin devamında okurlarımızla paylaşıyoruz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'ye giren adaylar sınavdan aldıkları puanlara göre tercih edecekleri kadroları ve KPSS tercihlerini merak ediyor. Aylarca snava çalışıp, KPSS'de ter döken ve bunun neticesinde tercih yapacak olan memur adayları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin belirlediği tercih takvimine göre 2018/2 KPSS tercih kılavuzu yayınlanmasıyla birlikte yarından itibaren yani 11 Aralık 2018 tarihinden itibaren tercih başvurularını yapabilecek.

KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

KPSS 2018/2 tercih tarihleri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin resmi internet sitesi üzerindeki tercih takviminde yayımlandı. Yayımlanan takvime göre Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme başlığıyla gerçekleştirilen duyuruya göre süreç, 11 Aralık tarihinde başlayacak ve 20 Aralık tarihinde sona erecek. Kılavuz bilgileri de bu tarihlerde erişime açılacak.

KPSS'de yerleştirme süreci nasıl gerçekleşecek?

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılarak memurluk kadrolarına ve pozisyonlarına yerleştirilecekler. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecek. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.

Yaşı büyük olana öncelik tanınacak

Devlet Memurluğu kadrolarına yerleştirme için yapılacak işlemlerde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacak. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken Ölçme, Seçme ve yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

KPSS TERCİHLERİ BAŞLAYINCA BİLDİRİM AL

KPSS tercihlerinin gece 00:00'dan sonra yayımlanması bekleniyordu ancak yayımlanmadı. Yarın gün içerisinde herhangi bir saatte yayımlanacak. KPSS tercihleri başladığında anında haberdar olmak için mobil uygulamalarımızı cep telefonlarınıza indirerek bildirim alabilirsiniz. Böylece KPSS tercihleri yayımlanır yayımlanmaz haberdar olabilirsiniz.

İOS uygulamamızı indirmek için >>> buraya tıklayınız

ANDROİD uygulamamızı indirmek için >>> buraya tıklayınız

Twitter hesabımızı takip etmek için >>> buraya tıklayınız

Facebook hesabımızı takip etmek için >>> buraya tıklayınız.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4280151/kpss-tercihleri-nasil-yapilir-osym-20182-kpss-ortaogretim-onlisans-tercih-kilavuzu