Devletten Destek Ödemesi: Anneye 5050 Lira Yardım

Devlet vatandaşlara binlerce lira destek ödemesi yapıyor. Bu kapsamda yeni anneye devletten en az 5050 TL destek ödemesi var.

Doğum yapan annelere doğumdan önce 8 hafta, doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor

Rapor parası için doğumdan önceki bir yıl içinde en az ‘90 gün sigorta primi’ ödenmiş olması şartı aranıyor. Devlet, doğan her çocuk başına aileye karşılıksız ödeme yapmakta. Ayrıca anne eğer çalışıyorsa doğum parası, süt parası ödemesi de yapılıyor. Tüm annelere şartsız olarak ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için ise 600 lira ödeniyor. Bunlar toplanınca anneye üç çocuk için toplamda 1300 TL ödeme yapılıyor.

Bunun için başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne, ilçelerde ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılıyor. Ayrıca annenin veya eşinin doğumdan önce en az 120 gün prim ödemesi varsa 149 lira da çocuk parası ödeniyor. Bu başvuru bir defa yapılıyor.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4279836/devletten-destek-odemesi-anneye-5050-lira-yardim