Man Adası Nerede? Hangi Ülkeye Bağlı? İşte Man Adası'nın Haritadaki Yeri

Man Adası nerede? Man Adasının haritadaki yeri.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı son dakika açıklamasında Sıdkı Ayan'ın Man Adası'nad bir şirket kurduğu ve yurt dışına gönderilen paraların bu şirketin hesabına yatırıldığını söyledi.

Man Adası Nerede?

Man Adası, İrlanda Denizi'nde, Britanya Adaları'nın coğrafi merkezinde ada. Birleşik Krallık'a dahil olmamakla beraber kraliyete bağımlıdır. Ada günümüzdeki adını, tarihi Mann Krallığı'ndan alır. Bir iddiaya göre Mann adı, adayı koruduğuna inanılan Manannán mac Lir adlı Kelt deniz tanrısının adından gelir.

Man Adası, ilk kez 8. yüzyılda Viking yerleşkesi olarak kullanılmaya başlandı. 1079'da Godred Crovan tarafından Mann ve Adalar adlı Nors krallığı kuruldu. 1266'da Norveç Kralı IV. Magnus tarafından Perth Antlaşması uyarınca İskoçya'ya bırakıldı. 14. yüzyılda İngiliz egemenliğine girdi ve 1765'de Birleşik Krallık'a bağlandı.

Bununla birlikte BK ve Hindistan kraliçesi Victoria, "Man'ın Hanımefendisi"unvanını kullanmayı yeğlemiştir. Adanın resmi olarak yönetimi devlet başkanı olan kraliçenin vekili konumundaki bir valiye (İngilizce: Lieutenant Governor) bağlıdır; fakat son zamanlarda bu merci, adanın yürütme organı olmaktan çıkmış ve daha çok seremoniler ile ilişkili devlet başkanı rolünü almıştır.

Haritadaki Yeri

Kpsscafe.com.tr | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4279814/man-adasi-nerede-hangi-ulkeye-bagli-iste-man-adasinin-haritadaki-yeri