ABD'den Avustralya’ya operasyon daveti

MELBOURNE (AA) - Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Suriye’de terör örgütü DAEŞ’e karşı devam eden hava operasyonlarına katılması için Avustralya’nın Washington Büyükelçiliğine resmi başvuruda bulunduğu açıklandı.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Batı Avustralya’nın başkenti Perth’te gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD tarafından yapılan resmi başvuruyu doğrulayarak ‘‘karar vermek için acele etmeyeceğiz ama birkaç hafta içerisinde bir karara varacağız’’ dedi.

Irak’taki terör örgütünün havadan vurulması operasyonlarına F/A-18 Super Hornet savaş uçakları ile katılan Avustralya, Suriye’deki operasyonlara yasal zeminin oluşmadığı gerekçesi ile katılmıyordu.

Avustralya’da muhalefetin, Suriye’deki hava operasyonlarına katılmanın yasal dayanağının olmadığı eleştirilerine rağmen geçen hafta Başbakan Abbott Avustralya’nın operasyonlara katılabileceğini söylemişti.

- Muhalefet yasal dayanak istiyor

Avustralya’nın Washington Büyükelçiliğine gelen teklif hakkında Başbakan Tony Abbott tarafında telefon ile bilgilendirilen ana muhalefet lideri ve Avustralya İşçi Partisi Başkanı Bill Shorten konuya temkinli yaklaşarak, "Amerika’nın bize sunmuş olduğu teklifin yasal dayanağını açıklama arayışındayız, yani Amerika’nın bizden istediği yasal mı?" ifadesini kullandı.

- Avustralya bir yıldır bölgede

Avustralya, ABD ve Irak hükümetinin talebi üzerine yaklaşık bir yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde konuşlandırdığı savaş uçakları ile Irak’taki hedefleri havadan bombalıyor. Bölgede 200 kişilik özel kuvvet ve 400 askeri personel bulunduran Avustralya, Irak hükümetinin talebi üzerine Irak ordusunda yer alan askeri personele eğitim veriyor.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4278449/abdden-avustralyaya-operasyon-daveti