İran'ın 5 El Kaide üyesini serbest bıraktığı ileri sürüldü

LONDRA (AA) - İran'ın gözaltında tuttuğu El Kaide'nin beş üst düzey üyesini serbest bıraktığı ve yakın zamanda bu kişilerin ülkeden ayrılmalarına izin verilmesinden endişe edildiği bildirildi.

İngiliz Sky haber kanalının özel haberine göre, serbest bırakılan beş kişiden üçü El Kaide'nin Şura Konseyi üyesi ve bu kişiler Yemen'de yıl başında kaçırılan İranlı diplomatın verilmesi karşılığında serbest bırakıldı.

Elde edilen istihbarat raporuna dayandırılan haberde, bu gelişmenin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'de hedef aldığı ve El Kaide bağlantılı Horasan Grubunun üyelerinin öldüğü bombalamanın hemen ardından yaşanmasına dikkat çekildi. Temmuz ayındaki hava saldırısında ölenler arasında Horasan Grubunun lideri Muhsin Al-Fadli de vardı.     

İran'da serbest bırakılanlar arasında El Kaide'nin eski "dış ilişkiler komitesi başkanı" Ebu el Hair el Masri, El Kaide'de "üç numara" olarak bilinen Saif el Adel ve örgütün askeri kanadının üyesi Ebu Muhammed el Masri'nin de bulunduğu kaydedildi.

Sky haber kanalının elde ettiği istihbarat raporunda, beş El Kaide üyesinin hala İran'da bulunduğu ancak yakın zamanda ülkeden ayrılmalarına izin verilmesinden endişe edildiğinin yazdığı belirtildi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4278079/iranin-5-el-kaide-uyesini-serbest-biraktigi-ileri-suruldu