Meslek Detayları hakkında bilgi.. KPSS sonrası nasıl ve nerelere başvurmalıyız.

Kadir Yakan Adlı üyemiz soruyor;
Tekrar merhaba,2003 yılı maliye mezunu 32 yaşımdayım. Ben 5 yıl özel bir bankada -Ticari krediler tahsis görevlisi ve mali analist olarak- çalıştıktan sonra sosyal hakları çok iyi olmasına rağmen maaşın düşük bir rakam olmasından dolayı 2010 yılında bırakmak durumunda kaldım. O zaman 30 yaş haddinden KPSS’ye başvuramadım. Ancak şimdi maliye bakanlığı çoğu kurumu 35 yaş sınırına yükseltti ve bu benim için bir şans ancak kariyerim için dikkatli karar vermem gerekiyor.
KPSSP40 - Stajyer Hazine Kontrolörü ,Maliye Müfettiş Yardımcısı
KPSSP42 - Dev. Mal. Uz.Yard. ,Milli Emlak Den. Yard. ,Milli Emlak Uz. Yard.,
KPSSP43 - Muhasat Muh.Uz. Yard.,Muhasebat Muh.Dnt.Yard. ,Dev.Muh.Uz.Yard.
KPSSP47 - Devlet Personel Uz.Yrd., TBMM Uzman Yardımcısı
KPSSP48 - TBMM Uzman Yardımcısı
KPSSP49- Devlet Gelir Uz. Yard., Gelir Uz. Yard., Vergi Denetmen Yard.
Gibi benim alanıma giren meslekleri araştırdım ama her yerde toplu olarak ve tam bilgiler yok. KPSS sonrası açılan sınavların ilanlarını okudum. Ben yazılı sınavların klasik olacağını sanıyordum ama 2012 Gelir Uz. Yard. ve Vergi Denetmen Yard. ilanlarına baktığımda yanlış anlamadıysam test olduklarını gördüm. Benim öğrenmek istediğim yukarıdaki meslekler hakkında - veya bilmediğimden yazamadığım- kurum sınavlarına başvurabilme detayları -yazılı sınavının test olması, İngilizce puan zorunluluğunun olmaması- mesela KPDS puanı 50 olmalı gibi-, sosyal olanakları, terfi edebilme durumları ve buna paralel olarak maaş durumları, çalışma koşulları ve zorlukları, meslek içeriği - ne yaptığı, nasıl çalışıldığı- gibi bilgileri edinebileceğim bir başvuru kaynağı var mı? Çünkü bu benim kariyerim için önemli yeni bir başlangıç yapıyorum ve onu da bilinçli yapmak istiyorum. Ben üniversiteden mezun olduğumda ne bankaya, ne de KPSS’ye girmek vardı. Teşekkürler..

hakan_alp Adlı Yetkilimizin Cevabı;
Ben size kısaca karacan akademinin KARİYER MESLEKLER REHBERİ kitabını tavsiye ederim.Bu sorularınızına net bir şekilde cevap bulacağınıza inanıyorum.İyi çalışmalar dilerim.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4278066/meslek-detaylari-hakkinda-bilgi-kpss-sonrasi-nasil-ve-nerelere-basvurmaliyiz