Sığınmacılar Avrupa'da mahsur kaldı

CENEVRE (AA) - Ailesi ile birlikte Avrupa'ya geçmek isterken cansız bedeni Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan'ın yürek burkan görüntüsünün etkisi çabuk geçti.  Avrupa ülkeleri, bir yandansığınmacı krizine çözüm bulmak için üst üste toplantılar düzenlerken diğer yandan kapıları kapatarak özellikle Macaristan, Avusturya ve Almanya sınırında bekleyen binlerce sığınmacının mahsur kalmasına neden oldu.

Akdeniz'i geçerek Yunanistan'a ulaşan 300 binden fazla sığınmacı, sınırlarda önlemler daha fazla artmadan Makedonya, Sırbistan, Macaristan ve Avusturya üzerinden Almanya ve İsveç'e ulaşmaya çalışıyor.

Ancak sığınmacıların rotası üzerinde bulunan ülkelerin katı tutumları, şimdiden göçmenlerin hayallerine darbe vurdu.

Almanya'nın "olumlu" sığınmacı politikası, son iki haftada Avusturya üzerinden yaklaşık 60 bin sığınmacının ülkeye ulaşması üzerine, yerini tekrar sınır kontrollerine bıraktı.

Diğer Avrupa ülkelerinin sık sık dile getirdiği ancak uygulamaya koymakta çekindiği, Avrupa içerisinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen anlaşmasını geçici süre ile askıya alan Almanya'nın ani tutum değişikliğinde geçen hafta sonu Münih'e  20 bin sığınmacının gelmiş olması etkili oldu.

Birçok AB ülkesi sınır kontrollerini artıyor 

Almanya'nın sınır kontrollerini artırma kararının ardından, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Hollanda da sınır kontrollerini artırma kararı aldı.

Macaristan tel örgüleri tamamladı

Macaristan’ın tüm engellemelerine rağmen yola devam eden sığınmacılar artık yaklaşık 4 metre yüksekliğinde 175 km uzunluğunda bir tel örgüyle karşı karşıya.

Sınırı geçen sığınmacılar, henüz tel örgülerin yükselmediği noktalardan Macaristan'a oradan da Almanya'ya ulaşmaya çalışıyordu. Ancak Sırbistan üzerinden bu yıl Macaristan'a 190 binden fazla sığınmacının geçmesinin ardından, Macaristan hükümeti yasa dışı göçü engellemek için Sırbistan sınırını tel örgüyle kapatma çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamladı.

AB ülkeri anlaşamıyor

Öte yandan, dün Brüksel'deki AB İçişleri Bakanları toplantısının ardından İtalya ve Yunanistan'da bulunan 40 bin sığınmacının yerleştirilmesi onaylandı. Ancak, AB İçişleri Bakanları, 120 bin sığınmacının yerleştirilmesi konusunda anlaşmaya varamadı ve 8 Ekim'de konunun tekrar masaya yatırılması bekleniyor.

Uluslararası Göç Örgütü'nün son verilerine göre ise bu yıl Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan göçmenlerin sayısı 464 bine ulaştı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4277421/siginmacilar-avrupada-mahsur-kaldi