İlber Ortaylı'dan İstiklal Marşı Hatırlatması 'Marş Diye Yazılmadı'

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Mersin'de İstiklal Marşı'nın Kabülünün 97'inci yıl dönemi etkinlikleri çerçevesinde Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen programa katıldı.

MİLLİ MARŞ OLARAK YAZILMADI

Burada Mehmet Akif Ersoy'u anlatan İlber Ortaylı, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın çok derin anlamlar taşıyan büyük bir edebi metin olduğunu hatırlatarak, "Korkma sönmez bu şafaklarda diye başlayan kıtaları Mehmet Akif bey, milli marş diye yazmadı. Orada bir yarışma açıldı. Yarışmaya gelen şiirlerin hiç biri beğenilmedi. Orada Hamdullah Suphi bey çıkıp, 'Efendim bu şiirleri bırakın. Buna layık olan Mehmet Akif bey' dedi. Sonra adama sormadan çıktı kürsüde okudu. Bunu okuyunca alkış gürültü koptu, kabul edildi. 50 kağıtta maaş koymuşlar. İki maaş miktarı, çok yüksek. Onu almadı. 'Ben bunu yazmadım, ne kabul ediyorsunuz' dedi. Reddetmeye kalktı. Edemezsin dediler ve geçti. İstiklal Marşı çok büyük edebi bir metindir. Çok derin bir felsefesi, derinliği olan bir metindir.

HİÇ BİR MİLLETİN YÜZDE 90 İNSANI BÖYLE BİR METNİ OKUYUP KEYFİNE VARAMAZ

Hiçbir milletin yüzde 90 insanı böyle bir metni okuyup keyfine varamaz. Bu ancak yüksek edebiyat zevki olan, biraz tarih ve felsefe tadı olan, yüzde 10, bilemedin yüzde 15 milletin hoşlanacağı şeydir.Sonra yapacağın şey Türk'ün Türk'e propagandası. Çünkü Türkler hiçbir şey bilmiyor. Türkler yaşadıkları ve yaptıkları tarihi bilmeyen, çok eğitimli cahil bir millettir. Eğitimleri pratik alandadır. Şu anda biz dünyanın en iyi hekimlerine sahibiz. Hastanelerimiz derece itibariyle dünyada çok müstesna yerlere çıkmaktadır. Bilmem kaç tane tıp fakültemiz var, 50 tane daha kurarız.

MİMARIMIZ YOK ÇÜNKÜ CAHİLİZ

El veriri ki içerisine 500 tane lüzumsuz talebe doldurmayız, sadece 50-100 tane alır, en iyisi çıkmaya devam eder. Şu anda en iyi mühendislere sahibiz ama mimarımız yok. Çünkü cahiliz. Tarih, coğrafya bilmeyen bir kavim bu gibi sanatlara akıl erdiremez. Tarihçi yetiştiremeyiz çünkü dil öğrenmiyoruz" dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4277346/ilber-ortaylidan-istiklal-marsi-hatirlatmasi-mars-diye-yazilmadi