Wikipedia'ya Erişim Engeli AYM'ye Taşındı

Wikipedia'ya Erişim Engeli AYM'ye Taşındı 

Wikipedia sitesinin bağlı bulunduğu Wikipedia adlı vakıf, siteye Türkiye'den erişimin engellenmesiyle ilgili kararın itirazının reddedilmesinden sonra Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi başvurusunda, kararın , ifade özgürlüğüne, AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı olduğu öne sürüldü.  Wikipedia.org isimli internet sitesi geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi terörle bağdaştırdığı öne sürülen sayfaları kaldırmadığı gerekçesiyle BTK tarafından engellenmişti.

Türkiye'de bir anda gündeme oturan , wikipedia , dünyanın en büyük ve herhangi bir kazanç elde etmeyen internet sitesi olarak biliniyordu. İnternet Ansiklopedisi Wikipedia.org'un engellenmesi sonrasında internet sitesinin bağlı olduğu Wikimedia isimli vakıf, İfade özgürlüğünün engellendiği gerekçesiyle erişim engellenmesinin kaldırılması için itirazda bulunmuş ve itiraz mahkeme tarafından reddedilmişti.

Bu sürecin sonunda Wikimedia engelin kaldırılması için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ve Anayasa Mahkemesinin ifade özgürlüğüne ilişkin kararlarına atıf yapıldı.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4276916/wikipediaya-erisim-engeli-aymye-tasindi