Hayallerine 'karayolu' engel olunca 'denize' yöneldiler

EDİRNE (AA) - Avrupa hayaliyle Türkiye'nin batısına akın eden Suriyeliler, Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında alınan önlemler nedeniyle kaçak geçiş için Ege Denizi'ne yöneldi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Avrupa'da daha iyi bir yaşam hayaliyle ekonomik ve siyasi krizlerin yaşandığı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden yollara düşen göçmenlerin yıllardan bu yana tercih ettiği rota, alınan önlemler nedeniyle değişti.  

Türkiye ve Yunanistan arasında doğal sınır konumundaki Meriç Nehri'nin sığ bölümlerinden ya da Karaağaç Mahallesi'nden yasa dışı yollarla geçen kaçaklar, bu ülkenin sınırına tel çit örmesi ve Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Biriminin kontrollerini arttırması nedeniyle farklı güzergahları denemeye başladı.

Bir dönem Bulgaristan'a giden tırlara gizlice binerek sınırı geçme teşebbüsünde bulunan kaçaklar, bu ülkenin de sınır güvenliğine yönelik önlemlerini artırması sonucu denizden geçmeyi denemeye başladı.

Türkiye sınırında Edirne Emniyet Müdürlüğü ve Edirne Jandarma Komutanlığı ekiplerinin göçmen kaçakçılarına yönelik sıkı takibinin de rota değişikliğinde etkili olduğuna işaret eden yetkililer, özellikle otoyol ve E-5 karayolunda değişken zamanlı yol kontrollerinin kaçak geçişlerle mücadelede fayda sağlandığını belirtti.

Jandarmanın, yıl başından bu yana düzenledikleri operasyonlarda kaçaklara yardım ettikleri ve göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına aldığı 72 şüpheliden 40'ı tutuklandı.

Göçmen kaçakçılarının rotayı denize çevirmesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin Ege Denizi'ndeki operasyonlarına da yansıdı.

Sahil güvenlik ekipleri, Ege Denizi'nde 1 Ocak-31 Ağustos döneminde müdahale ettiği bin 170 olayda, 28 bin 961'i temmuz-ağustos döneminde olmak üzere 42 bin 126 kaçağı kurtardı, 54 kişiyi de göçmen kaçakçılığı iddiasıyla yakaladı.

Ekipler, geçen yıl Ege Denizi'nde yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan 12 bin 884, 2013'te de 6 bin 937 kişiyi kurtarmıştı.

TBMM İnsan Hakları Komisyonunun geçen yıl hazırladığı rapora göre, Edirne'de yakalanan kaçak sayısı 2011'de 22 bin 664 seviyesindeyken, geçen yıl 6 bine geriledi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4275718/hayallerine-karayolu-engel-olunca-denize-yoneldiler