Aile Bakanı : Çocuğa Tecavüz Eden birinin Gün Işığı Görmemesi Konuşuluyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarını işleyenlere yönelik cezaların arttırılmasının, iyi hal indiriminin kaldırılmasına yönelik komisyon çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın başkanlığında oluşturulan komisyonun bakanlıkların katılımıyla çalışmalarını devam ettirdiğini söyleyen Aile Bakanı, "Cezalar çok önemli tabi ki. Faillerin hak ettiği cezayı alması çok önemli. Ama daha önemli olan tüm çocuklarımızı her türlü ihmal ve istismardan korumamız. Komisyon olarak çalışıyoruz. Cezaların artırılması konusu da gündemde. Özellikle bir çocuğa tecavüzde bulunmuş bir şahsın gün ışığı görmemesi konuşuluyor." ifadelerini kullandı.

İyi hal indirimiyle ilgili komisyon gündeminin olduğunu bu konudaki çalışmaların henüz sonlanmadığını ve netleşmediğini söyleyen Bakan Kaya,  2018 yılında ailelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının hızlandırılacağını da söyledi. MEB'le Çocukların kötülüklerden korunması için çalışma yürütüldüğünü hatırlatan Aile Bakanı, "Hedefimiz önümüzdeki sene içerisinde yüzde yüz tüm rehberlik psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin bu konuda eğitimlerini sağlamak. Eğer onlar bu eğitimleri iyi şekilde alırlarsa okullarda çocuklara mahremiyet eğitimi dediğimiz kendi bedenini tanıma, koruma, özel bölgelerini yabancılardan koruma gibi konuları çocuklarımıza öğreteceğiz." dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4274525/aile-bakani-cocuga-tecavuz-eden-birinin-gun-isigi-gormemesi-konusuluyor