'Umudu Kürt-Türk kavgasına bağlamışlar'

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, artan terör saldırıları nedeniyle düzenlenen tepki mitinglerinde vatandaşların sağduyulu olması gerektiğini belirterek, "Ne kadar öfkeli olursak olalım, memleket sevdamız bizi kontrolsüz davranışlardan uzak tutmalıdır. Bölücü terörün ekmeğine yağ sürmeyelim" dedi.

Topçu, AA muhabirine Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde artar terör saldırıları ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemlerde yaşanan olaylar nedeniyle tüm milletin canının yandığını belirten Topçu, toplumda doğal olarak biriken bir öfke olduğunu bildirdi.

Bunun öfkenin demokratik tepkilerle gösterilmesinin son derece normal olduğuna değinen Topçu, "Fakat toplumdaki bu enerjiyi kendi siyasi çıkarları için kullanan veya buradan kaos ortamı oluşturmaya çalışan provokatör eylem ve söylemlere karşı çok dikkat edilmelidir. Sandıktan çıkamayanlar sokaktan medet umar oldular. Bizi etraf coğrafyamızdan ayıran en önemli değerlerimiz demokrasi ve kamu düzenidir. Bu değerler her türlü hesabın üstünde olmalıdır" diye konuştu.

Topçu, sokak olaylarının basit kıvılcımlara bağlı olduğu uyarısında bulunarak, "Ne kadar öfkeli olursak olalım memleket sevdamız bizi kontrolsüz davranışlardan uzak tutmalıdır. Bölücü terörün ekmeğine yağ sürmeyelim. Hakiki milliyetçilik bu millete hizmet etmektir, oyuna gelmemektir. Milletin huzur ve güvenliğini riske edecek davranış ve tutumlara itibar edilmemelidir. Yıllardır toplumu Kürt ve Türk diye ayırıp iç savaş senaryoları yazıldı. Bu senaryoda gönüllü oyunculuk yapan bölücü terör örgütüdür" değerlendirmesinde bulundu.

Halkı sağduyulu olmaya davet eden Topçu, "O yüzden aman dikkat, lütfen sağduyu diyorum. Gemi batarsa hepimiz yok oluruz. Oyun büyüktür. Gizli açık düşmanlar bir safta toplanmış, umudu Kürt-Türk kavgasına bağlamışlar. Kolun kırılıp yen içinde kalacağı günlerdeyiz ama dik durup düz yürüyüp doğru söylemeye de devam edeceğiz tabi. Vatandaş olarak sorumluluk duygumuzu da en üst seviyede yaşayacağımız bir dönemdeyiz" dedi.

"Bölücü terör de HDP de rolünü oynuyor"

HDP Genel Merkezine yönelik saldırı konusunda değinen Topçu, HDP'nin, terör örgütünün uzantısı olmakla artık övünür bir hal aldığını bildirdi.

Bakan Topçu, şu ifadelere yer verdi:

"Tehditkar söylemleri, provokatif çıkışları, tek yanlı tutumları ve agresif diliyle HDP, demokratik hayatımıza adeta bir karabasan gibi çöktü. Kendilerini hedef yapmak için azami gayret içindeler. Herkes rolünü oynuyor. Bölücü terör de HDP de rolünü oynuyor. Bunlar bizi öfkelendirse de onların oyununa gelmeden, başka yöntemlerle meseleye çözüm bulmamız gerekiyor. HDP'ye fiili saldırılar ona oy verenleri kemikleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Bunu bildiği için HDP adeta provokasyon oluşturuyor. HDP'ye karşı bence yapılması gereken yok hükmünde davranmaktır. Aktif rol alacakları kanalları kapatmak ve meseleye demokrasi içinde çözüm bulmak gerekir."

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4274072/umudu-kurt-turk-kavgasina-baglamislar