Başbakan Yıldırım :"Milli Savunma Üniversitesinden Beklentilerimiz Büyük"

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Milli Savunma Üniversitemizin, enstitülerinin ilk mezunlarını verdiği böyle güzel bir günde sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Tüm mezunları yürekten tebrik ediyorum. Karargah subayları 1. dönem eğitiminden mezun olan her bir öğrenci subayımızı tebrik ediyorum. Üstleneceğiniz görev ve sorumluluklar için sizlere başarılar diliyorum. Mezun olan subaylarımızın ailelerine, vatana ve millete böylesine yararlı evlatlar yetiştirdiği için özellikle tebriklerimi iletiyorum.

81 MİLYON VATAN EVLADI AFRİN'DEKİ MEHMETÇİĞE DUA EDİYOR

Afrin'de güzel vatanımızın müdafası için terörle amansız mücadele veren mehmetçiğe buradan sevgilerimizi , selamlarımızı gönderiyorum. Allah onların yar ve yardımcıları olsun. Bilmeliler ki 81 milyon vatan evladı dualarıyla yanlarındadır.

MSÜ BÜYÜK BİR DEVLET VE ORDU GELENEĞİNE SAHİPTİR

Milli Savunma Üniversitesi 31 Temmuz 2016 'da kurulmuş gözüküyor olsa da , büyük bir devlet ve ordu geleneğinin birikimine sahiptir. Bu kurum silahlı kuvvetlerimizin ihtisas ve eğitim kurumudur. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bugüne kadar pek çok komutan , subay buradan yetişmiştir.

BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK

Bugün de geleceğimizin komutanlarını subaylarını yetiştirmekte olan MSÜ'den beklentimiz büyüktür. Üniversiteler evrensel kültürle bilginin birleştiği yerlerdir. Demokrasinin gelişmesi güçlenmesinde de üniversitelerimizin önemi son derece açıktır.

Türkiye dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer almalıdır. Devletimizin de vatandaşımızın da güçlü olarak geleceğe emin adımlarla yürümesini istiyoruz. Bu hedefe doğru büyük bir azim ve kararlılıkla yürüyoruz. Son 16 yılda milletimizle beraber çalıştık, beraber ürettik, Türkiye'yi 3 kat büyüttük. Bugün her şehrimizde üniversite var, bazı şehirlerimizde 15 üniversite var, üniversitelerimizde yaklaşık 8 milyon eğitim-öğretim görüyor. Bu sayı bir çok ülkenin nüfusundan bile fazla. 158 bin akademisyenimiz görev yapıyor. Sizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin genç subaylarınız, başınız dik alnınız ak. Vesayet odaklarının tarihe karıştığı, demokrasinin daha da sağlam hale geldiği bir devletin subaylarısınız.

FETÖ'NÜN İLK HEDEFİ

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bir çok reformu hayata geçirdik. Bu terör odaklarının tekrar ülkemize hainlik yapmaması için askeri alanda da bazı adımlar atmak zorunda kaldık. Düşünebiliyor musunuz bu çatı altında kurmaylık eğitimi görmüş subayların yüzde 72'si bu teröristlerin tuzağına düşmüş, bu örgütün eylemlerinin parçası haline gelmiş. İşte bu vahim durumu dikkate alarak gereken adımları ivedilikle attık, gerekli kararları aldık. Bu adımlardan belki de en önemlilerinden bir tanesi bu MSÜ'dür. Biz burada harp enstitüleri, harp okulları, astsubay meslek yüksekokulları , yani tüm askeri kurumlarımızı tek çatı altında topladık. Bu eğitim kurumlarımız, ülkenin savunması, caydırıcılık kabiliyetini en üst düzeye çıkaracak sizin gibi subayları yetiştiriyor. Bu güzide kurum devletimizin bekası için çok önemli. Bu nedenden dolayı FETÖ'nün ilk hedefi haline geldi.

YAŞANANLAR HAFIZALARDAN SİLİNMEDİ

Yaşadığımız hain darbe girişimi şüphesiz tüm milletimizin hafızalarında duruyor. Bir daha bu ve buna benzer olayları yaşamamak için sizlere önem sorumluluklar düşüyor. İnsani değerler, demokrasi, milli irade bunları özümsemiş nesillerin eğitimini bu üniversitemiz vermeye devam edecek.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4274028/basbakan-yildirim-milli-savunma-universitesinden-beklentilerimiz-buyuk