DGS ile TEF bilgisayar öğretmenliği kazandım

selma biçinci Adlı üyemiz soruyor;
hocam merhaba,

ben ikiyıllık bilg programlama mezunuyum ve dgs ile TEF bilgisayar öğretmenliği kazandım.bu sene son sınıftayım,projelerim ve derslerimden dolayı kpss ye hazırlanamıyorum.Öğretmenlik bu sene zor gibi görünüyor bu yuzden bende lisanstan memurluk düşünüyorum,bazı arkadaşlarım ise önlisanstan girmemi söylüyorlar.bunun için bu yıl mezun olmamam gerek,

şimdi hocam mezun olmamak için tek ders bırakıp önlisanstan mı sınavar gireyim(atamaları daha kolaymış ve daha çok alan seçimi yapılabiliyormuş)yoksa lisanstan mı girmem doğru olur?

hocam çok uzun oldu ama bi diğer sorum ise,memurluğu kazandıktan öğretmenliğe geçiş yapabiliyor muyum? eğer böyle bi durum var ise şartları veya prosedürü nedir?

hocam şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin

hakan_alp Adlı Yetkilimizin Cevabı;
Merhabalar , eğer kpss başvuru tarihine kadar mezun olmayacaksanız önlisans düzeyinden sınava girebilirsiniz.Başvurudan sonra mezun olsanız dahi önlisanstan tercih yapabilirsiniz.Lisans düzeyinden sınava girerseniz sadece 4001 nitelik kodunu kapsayan kadroları tercih edebilirsiniz ancak önlisans düzeyinde hem kendi branşınızdaki kadroları hem de 3001 kadrolarını tercih edebilirsiniz.
Memur olduktan sonra öğretmenliğe geçişin olduğu söyleniyor ancak net bilgiyi MEB'den almanız gerekiyor.Büyük ihtimalle boş kadro olması durumunda sizler yönlendirilebilirsiniz ki bu da çok zor bir durum.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum..

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4273956/dgs-ile-tef-bilgisayar-ogretmenligi-kazandim