Flaş Gelişme! Polis Alımlarında 2 Önemli Değişiklik!

Kamu Gündemi'nin Özel Haberine Göre; EGM Polis alımı ile ilgili iki önemli değişiklik yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yapılan açıklamada polis alımları ile ilgili yapılan değişiklikler ile ilgili açıklama yapıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde bulunan İl Emniyet Müdürlüklerine bir genel gönderildi.

81 ilin Emniyet müdürlüklerine gönderilen genelgede polisleri ve polis olmak isteyenleri yakından ilgilendiren değişikliklerin detaylarına yer verildi.

Gönderilen genelgede Polis Merkezi Amirlikleri'ne bağlı polislerin çalışma süreleri 8/24 olacak şekilde düzenlendi. Yani 8 saat çalışan bir polis 24 saat istirahat edecek.

POLİS İNTİHARLARI BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

Son dönemlerde medya organlarındaki haberlere de sıkça konu olan polis intiharları ile ilgili İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Son günlerde yaşanan polis intiharlarının önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan her bir polisin yılda 1 kez psikologlarla görüşeceğine yer verildi. Danışma ve Rehberlik Bürosunda görevli olan psikologlar polisler ile bireysel görüşmeler yapacak.

POLİS ALIMINDA 2 ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Polis alımları ile ilgili adaylar renk körlüğü, boy, yaş ve KPSS şartı gibi şartların esnetilmesini bekliyor. Bu konuda henüz bir gelişme yaşanmaz iken, son olarak Renk körlüğü konusunda EGM'den açıklama yapılmıştı ve Renk Körlüğü polis alımlarında bir engel olmaya devam edeceği belirtilmişti. Bunlara ek olarak polis alımlarında  2 önemli değişikliğe imza atıldı.

1-) Polis alımlarında komisyonda yer alan psikologlar polis adaylarını daha detaylı inceleyecek ve onlarla birebir görüşmelerde daha fazla süre ile sorularına cevap vermelerini isteyecek.

2-) Sağlık Raporu eğitime başlamadan önce alınacak. Polis adayları eğitime başladıktan bir süre sonra sağlık raporu alıyordu. Yapılan değişiklikle birlikte polis okullarına girmeye hak kazanan adaylar eğitime başlamadan önce sağlık raporu alacaklar.

Polis alımları ile ilgili MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda renk körlüğü, boy ve yaş şartının esnetilmesi için çağrıda bulunmuştu.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda şu ifadelere yer verdi:

MHP'li Olcay Kılavuz'dan Polis Alımında Renk Körlüğü, Boy ve Yaş Şartı Esnetilsin Çağrısı!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak polis olmak isteyen ancak renk körlüğü, boy ve şartı gibi engellere takılan gençler için çağrı yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak polis olmak isteyen ancak renk körlüğü, boy ve şartı gibi engellere takılan gençler için çağrı yaptı.

Olcay Kılavuz'un TBMM'de yaptığı konuşma şöyle;

Vatanımıza ve milletimize hizmet düsturuyla polis olmak isteyen on binlerce gencimiz kısmi renk körlüğü, boy ve yaş şartı gibi sebeplerle hayallerine kavuşamamakta ve bunalıma sürüklenmektedir. Kısmi renk körlüğü probleminin polislik mesleğine engel olmayacağı düşüncesiyle, bu şartın yeniden düzenlenmesi binlerce gencimizin beklentisidir. Boy şartı ise kadın ve erkeklerde ülkemiz boy standartları göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmeli ve yaş şartı da polis alımlarında ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Yaş konusunun esnetilmesi birçok gencimizi rahatlatacaktır. Gençlerimizi müjdeli haberle buluşturalım ve hepsini rahatlatalım.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4273904/flas-gelisme-polis-alimlarinda-2-onemli-degisiklik