2020 MSÜ başvuru nasıl yapılır? Milli Savunma Üniversitesi sınavı ne zaman?

MSÜ başvuru nasıl yapılır? Milli Savunma Üniversitesi aday askeri öğrenci alımı için başvurular alınacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Milli Savunma Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen sınav için adaylar hazırlıklara başladılar. 2020 MSÜ başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre başvuru yapacak adaylar, kılavuzu araştırmaya başladılar. Peki, MSÜ 2020 başvuru kılavuzu yayınlandı mı? MSÜ başvuru şartları neler? MSÜ başvuru nasıl yapılır? İşte sınav hakkında detaylı bilgiler...

MSÜ BAŞVURU KILAVUZU YAYINLANDI MI?

Başvuru kılavuzu henüz yayımlanmadı. Sınava dair detaylı bilgileri gösterecek olan kılavuzun öğle vakitlerinde yayınlanması bekleniyor. Kılavuzun yayınlanması ile birlikte başvuru işlemleri başlayacak.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sınava katılmak isteyen adaylar başvurularını, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek. Askeri öğrenci adayları T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra başvurularını gerçekleştirecek.

AŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kılavuz yayınlandıktan sonra başvuru şartları da belli olacak. ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandığı zaman başvuru şartlarını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Başvuru ücreti de yayınlanacak kılavuz ile belli olacak. 2019 yılında başvuru ücreti 96,00 TL olarak belirlenmiş, başvuru hizmet ücreti de 10,00 TL olarak belirlenmişti.

Başvuru ücretleri hangi bankalara yatırılacak?

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılı ğı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

MSÜ PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR? MSÜ SINAV KONULARI

Cevaplar, her alt test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, alt testlerin her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Standart puanların hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yan lış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili alt testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma k ullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki Tablo'daki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanlarının hesa planabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe test lerinin her birin den en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.

* Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA),MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),MSÜ-SÖZEL (SÖ) , MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

Puan türlerinin hesaplanmasında testlerin ağırlıkları

Türkçe Temel Matematik Fen Bilimleri Sosyal Bilimler MSÜ-SA yüzde 25 yüzde 35 yüzde 30 yüzde 10 MSÜ-EA yüzde 35 yüzde 35 yüzde 10 yüzde 20 MSÜ-SÖ yüzde 35 yüzde 20 yüzde 10 yüzde 35 MSÜ-GN yüzde 35 yüzde 35 yüzde 15 yüzde 15

- KPSS Cafe, Askeri bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4273476/2020-msu-basvuru-nasil-yapilir-milli-savunma-universitesi-sinavi-ne-zaman