Milli İstihbarat Teşkilatı'nda 87 İhraç Kararı!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan soruşturmalar kapsamında tüm Türkiye'deki kamu ve özel kurumlar tek tek araştırılmıştı. Kurumlarda çalışan personeller bir bir soruşturmalara tabii tutuldu ve FETÖ ile ilişiği olan personeller açığa alındı. Birçok personel ise memurluktan ihraç edildi. 

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 3 ay geçmiş olmasına rağmen, hala kamu kurumlarında büyük soruşturmalar devam ediyor. 28 Eylül 2016 tarihinde gelen son dakika haberi kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı'nda tam 87 adet personel memurluktan ihraç edildi.

MİT'te 141 kişi olaylarda açığa alınmıştı. Bu 141 personelden 100'ünün işlemleri tamamlandı. İşlemleri neticelenen 100 kişinin 87'si memurluktan ihraç edilip kamudan uzaklaştırıldı.

Bu 87 kişi artık başka hiçbir devlet kurumunda memur olarak veya herhangi bir şekilde çalışamayacak. Memurluktan ihraç edilen 87 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

MİT, bu personeller hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunur iken dosyada bu nedenlere yer verdi;

“FETÖ ile ilgili gelen istihbari bilgileri gizledikleri, FETÖ istihbaratı almaları gerekirken görevlerini yerine getirmedikleri, 15 Temmuz gecesi darbecilere istihbarat sağladıkları, darbecilerle hareket ettikleri, darbe öncesi ve sonrası yeterli istihbari bilgi sağlamadıkları, FETÖ ile ilgili yapılan istihbarat bilgilerini örgütü sızdırdıkları, FETÖ bağlantılı kriptolu kişilerle ilgili yapılan istihbari çalışmaları dışarıya taşıdıkları, teftiş çalışmalarında pasif görev yaptıkları, istihbari bilgiye erişimde zayıflık gösterdikleri” 

MİT'ten ihraç edilen 87 personel ardından daha işlemleri tamamlanmamış 41 personel bulunuyor. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam ediniz.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4273053/milli-istihbarat-teskilatinda-87-ihrac-karari