Tarım Bakanı Fakıbaba "Şeker Fabrikaları Daha Fazla Şeker Üretmek için Özelleştiriliyor"

Tarım Bakanı Fakıbaba "Şeker Fabrikaları Daha Fazla Şeker Üretmek için Özelleştiriliyor"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 14 Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, bu fabrikaların özel sektör eliyle daha fazla şeker üretimi gerçekleştirmesi için özelleştirileceğini, işçilerin hak kaybı olmayacağını söyledi.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde düzenlenen bir etkinliğe katılan Fakıbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili, "14'ü özelleştirildiğinde, stratejik olarak 11'i elimizde kaldığında, bu özelleştirmenin faydası vardır, zararı yoktur. Çünkü 14'ünün çok fazla şeker üreteceğine ben inanıyorum.

Esasında hekim olarak şekerin tümüne karşıyım ama NBŞ'ye daha fazla karşıyım. Bizim şeker pancarından daha fazla şeker üretmemiz demek NBŞ'nin yerine şeker pancarından üretilen şekerin geçmesi, daha ucuza mal olması, Avrupa ile daha rahat yarışabilmemiz anlamına gelir. Bu bağlamda buna sıcak bakıyorum, anormal olarak görmüyorum.İşçi arkadaşlarımızın bütün hakları baki kalacak, hiçbir işçinin hakkı zayi olmayacak. Böyle olduğunda şeker fabrikalarının 14'ünün özelleştirilmesinin... belki de bunun birkaçı Tarım Kredi Kooperatiflerinin elinde olabilir. Devletin stratejik bir ürün olarak şekere de yerinde müdahale edebilmesi bağlamında elinde yeterli sayıda şeker fabrikaları olmuş olacak ama imara açılmamak kaydıyla ki öyle bir şey yok. Ben bunun yanında olduğumu belirtmek isterim." dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4272550/tarim-bakani-fakibaba-seker-fabrikalari-daha-fazla-seker-uretmek-icin-ozellestiriliyor