Dolar Yeniden Uçuşa Geçti (Dolar Ne Kadar , Euro Ne Kadar?)

Son günlerde yatay seyreden dolar bugün yükselişe geçti.

Edinilen son bilgilere göre bugün sabah saatlerinde 3,80 seviyesinde seyreden dolar, piyasaların kapanmasına yakın yükselişe geçti. Yükselen dolar son olarak 3,84 seviyesini aştı. Euro ise son günlerdeki yüksek seviyesini sürdürüyor. Edinilen son bilgilere göre Euro 4,71 seviyesinde sabitlendi.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ yaptığı son açıklamada dolar fiyatlarını şu şekilde değerlendirdi:

Sabah saatlerinden bu yana, Dolar endeksinin 90.00 sınırında ısrarcı tutumu ve yukarı yönde tepki verme isteği, gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor. Dolayısıyla, bugün gelişmekte olan ülke para birimlerinde TL, Rus Rublesi, Polonya Zlotisi’nin kaybı diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha fazla. Bu durumda, dolar/TL ve Euro/TL kurlarının yukarı yönde tepki vermesine neden oluyor. Piyasalara baktığımızda, önemli bir gündemin bulunmaması, günün geri kalanında veri bazlı hareketlerin oluşmamasını destekleyecektir. Ancak, veriden ziyade piyasalarda dolar lehine hareketler izleniyor. Global hisse senetlerindeki risk iştahının toparlanması, ABD Başkanı Trump nedeniyle “ticaret savaşları” endişesinin şimdilik azalması ve ABD istihdam raporunun piyasaları olumlu etkilemesi, Dolar açısından iyimser bir tablo yaratıyor. Gelecek hafta 21 Mart günü Fed toplantısının son 10 günlük dilimindeyiz ve piyasalar bu toplantıdan bir faiz artırımı bekliyor. Beklentiler önceden satın alınsa bile bu hafta içerisinde de dolar üzerinde pozitif bir hava yaratabilir. Dolayısıyla, hafta genelinde iç piyasada olağanüstü bir durum olmadıkça dış piyasada ABD dolarını izlemeye devam edeceğiz.

Dolar/TL kuru, 3.84 seviyesinin üzerinde tepki veriyor ancak trendin değiştiğini söylemek zor olabilir. Kur için 3.84 üzerindeki seyri 3.8530 / 3.8625 seviyelerine doğru hareketini destekleyecektir. Dolayısıyla, kur 3.84 üzeri kalamadıkça yukarı yönde eğiliminin zayıf kalmasını bekleyebiliriz. Son birkaç saattir sert hareketler olduğu için ilerleyen saatlerde kurda gevşeme hareketinin gelebileceğini de unutmamak gerek. Geri çekilmelerde, 3.8240 / 3.8155 bölgeleri destek noktalarıdır. Ortam, kurun geri çekilmesini sınırlı bırakabileceği için bir süre 3.8080 ara destek noktasının altına doğru tepkiler beklemeyebiliriz.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara
Kaynak: Bigpara

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4272511/dolar-yeniden-ucusa-gecti-dolar-ne-kadar-euro-ne-kadar