Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş TEOG ve Kuzey Irak Referandumu Açıklaması

Birleşmiş Milletler 72. Genel Kuruluna katılmak üzere Amerika Birleşik Devletlerinin New York kentine harekat edecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yolculuğu öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başlıkları;

"Bu yılki genel görüşmelerin ana temasını insana odaklanma, herkes için barış ve mücadele oluşturmaktadır. Genel kurula iştirak eden katılımcılar görüşlerini ortaya koyacaklardır.

Ayrıca, küresel barış, güvenlik ve refahın tesisi noktasında bizim de elzem gördüğümüz bazı başlıklarda toplantılar yapılacak. Rohingya Müslümanları Temas Grubu Toplantısı bunlardan birisidir. İnşallah program kapsamında ayrıca, 19 Eylül Salı günü BM Genel Kurulu'na hitap edeceğim. Suriye meselesi, Irak, terörle mücadele gibi konulara dair kanaatlerimizi de tüm dünya ile paylaşacağız. BM Güvenlik Konseyi'nin reform ihtiyacının reform ihtiyacını bir kez daha gündeme taşıyacağız. Dünya 5'ten büyüktür. Bunu bir kez daha dile getireceğiz. Mazlumun sesi olma iddiamız, değişimin şart olduğu yönündeki ifadelerimiz hep baki kaldı. Hak bildiğimizi söylemekten asla çekinmedik, çekinmeyeceğiz.

Küresel  barış, güvenlik ve refahın tesisi noktasında bizim de elzem gördüğümüz bazı  başlıklarda üst düzeyli toplantılar da yapılacak. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın  dönem başkanı olarak Rohingya Müslümanları Temas Grubu Toplantısı bunlardan bir  tanesidir. Ülkemizin de desteğiyle katılım düzeyi yükseltilen bu toplantının,  Arakan'da yaşanan insanlık dramının uluslararası toplumun gündemine taşınması  açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye olarak bu toplantının  Arakanlı kardeşlerimizin sıkıntılarına bir nebze olsun çare olmasını  diliyorum.

Trump İle Görüşme

New York'ta bulunacağım süre zarfında, ABD  Başkanı Sayın Trump da dahil bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler  gerçekleştireceğiz. Sayın Trump ile yapacağımız görüşmeye özel önem atfediyorum.  Bu görüşme gerçekten bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana  tekabül ediyor. Gündemimizde birçok önemli konu bulunuyor. Bu görüşmenin, her iki  ülke için de faydalı ve verimli neticeleri olacağına inanıyorum.

Ülkemiz adına gurur verici bir temel atma törenini de ihya edeceğiz. New York'un en merkezi yerlerinden birinde yeni bir Türk evi inşa ediyoruz. Yeni binamız ülkemize yaraşır bir yer olacak. Bu binamızı yaklaşık 36 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. 32 kat yüksekliğindeki bu binamız, gerek BM binasının karşısında olmasıyla gerekse hareketli bir alanda olması sebebiyle ülkemizin şanına yakışır bir hizmet alanını oluşturacaktır.

TEOG Açıklaması

Dün Sayın Başbakan ile  bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani  yok. Çok basit bir konu. Sayın Başbakanımız ve bakan arkadaşlarımızla birlikte  hemen bu adımın atılması mümkün. Bu konuda Sayın Başbakan'la dün mutabakatımız da  oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak,  düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır.

Bizim bir defa bu konuyu  gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin  önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli  olacaktır. Okullardaki atılacak adımlar, gidecekleri liselere yönelik, gidecekleri liselerde yapılacak adımlara yönelik atılacak adımlardır. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar.

Kuzey Irak'taki Referandum Kararı

Bizim bu ay MGK toplantımız 27'sindeydi. Bunu 22'sine çekişimizin sebebi de, baktık ki, bu Kuzey Irak yerel yönetimi hala aynı anlayışta devam ediyor. Burada bizleri rahatsız eden bir süreç var.  MGK'nın hemen ardından Bakanlar kurula toplantısı olacak ve alınan tavsiye kararı görüşülecek. Bir şey söylüyoruz. Bizim 350 kilometre orada sınırımız var, soydaşlarımız, dindaşlarımız var. Onların Kürt, Türkmen, Arap olması bizi birbirimizden ayırmıyor ama bu anlayışı Irak'ın bölünmesine yönelik adıma siz tevci ederseniz biz size buyurun devam edin diyemeyiz.

Şu anda Amerika'da da İbadi ile görüşmemiz olacak, aynı istikamete bakıyoruz, o Irak'ın bölünmez bütünlüğüdür. Kuzey Irak yerel yönetimi Irak'ın bölünmesine yönelik adımlar atıyor. Ben MİT Müsteşarımı gönderdim, yanlış yola bir devam var. Şu ana kadar biz, sizinle oturup bu işi konuştuk da sen hala direniyorsan, kusura bakma. Trump'la yapacağımız görüşmede de benim gündem maddelerimden bir tanesidir. "

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4271946/cumhurbaskani-erdogandan-flas-teog-ve-kuzey-irak-referandumu-aciklamasi