Anne Babalar Dikkat! Sosyal Medyada Yeni Tehlike

Yaş sınırı olmayan uygulamanın kötüye kullanılabileceğini hatırlatan uzmanlar söz konusu uygulamanın çocuklar tarafından kullanımının doğru olmadığı uyarısını yapıyor.  Suudi Arabistan'lı Tawfiq'in 2016 yılında çalışanlarından dürüst geri bildirim almak için hayata geçirdiği Arapça'da 'Dürüstlük' anlamına gelen 'Sarahah' uygulaması kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştı. Facebook ve İnstagram'dan gönderilen fotoğrafların burada isimsiz olarak yorumlanıyor.

Sarahah'ın CEO'su Zain Al Abidin Tawfiq söz konusu uygulamanın 30 ülkede en çok indirilen program haline geldiğini fakat iddiaların gerçekleri yansıtmadığını, hakaret ve tehdit içeren kelimelerin filtrelendiğini söyledi. Uygulamada bazı çocuk fotoğrafları altına uygunsuz yorumlar atıldığı, bazı çocuklaraysa 'kendini öldür' mesajları atıldığı görülüyor. İngiltere'de bir kanser hastası çocuğa 'Çirkinsin, kelsin kendini öldür acından kurtul' tarzında mesajlar atılmasından sonra bir çok kullanıcı uygulamanın ingiltere'de yasaklanmasını istemişti.  

Konuyla ilgili konuşan Bilişim Uzmanı Nebil, "Siber zorbalık giderek yaygınlaşıyor. Mesajların anonim olması önemli değil. Hakaret veya suç unsuru bulunan hesaplar IP adreslerinden bulunuyor ve ceza almaları sağlanıyor. İnternet ortamında takip edilemeyen bilgi çok azdır. Eğer takip edilemeyecekse önlem almak gerekir" dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4271796/anne-babalar-dikkat-sosyal-medyada-yeni-tehlike