Hollanda'da Irkçı Wilders Büyük Hezimete Uğradı

Hollanda'da Irkçı Wilders Büyük Hezimete Uğradı 

Tüm dünyanın soluğunu tutarak izlediği seçimler de ırkçı lider Wilders'in partisi sandıktan hezimetle ayrıldı. Seçimden önce 25 sandalye çıkaracağı yönündeki anketler ters tepti Wilders'in Özgürlük partisi 20 milletvekilinde kalırken, Wilders yenilgiyi kabul etti. Sonuçların duyulmasıyla AB ülkelerinde bayram edilirken, Merkel'in sağ kolu 'Hollanda, ey Hollanda, siz şampiyonsunuz! Harika sonuç için tebrikler' şeklinde twit attı. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan da Hollanda'daki seçimler sonucu tebrik mesajı geldi.

Aşırı sağın yükselişi bir süredir AB ülkelerinde tedirginlik yaratıyor, ırkçı söylemlerin daha fazla artması AB'nin demokrasi tarihini zedeliyordu. Özellikle Türkiye ve Müslüman ülkelere yönelik yapılan açıklamalar tüm dünyadan tepkiler çekerken, ABD'deki seçim sonrası etkiler avrupaya sıçrayacak mı endişesi yaşanıyordu. Başbakan Mark Rutte'nin partisi seçimden 33 milletvekili çıkararak birinci oldu. Türkler tarafından kurulan Denk Partisi de Hollanda'daki seçimlerden 3 milletvekili çıktı.

Konuya dair detaylar gelecek.

Kamudan haberler, gündemden gelişmeler, son dakika haberleri ve daha da fazlası için kpss cafe mobil uygulamasını indirmeyi unutmayın.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4271393/hollandada-irkci-wilders-buyuk-hezimete-ugradi