Çalışanlara kötü haber!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Fransa'nın haftalık 35, İngiltere'nin 38 saat çalıştığı yerde hiç kimse Türkiye'yi 45 saatlik çalışma saatinde bir dakika geri götüremez. Burada hiç tavizimiz olmaz'' dedi.Zafer Çağlayan, bugün şikayet edilen sosyal güvenlik primlerinden kendisinin...

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Fransa'nın haftalık 35, İngiltere'nin 38 saat çalıştığı yerde hiç kimse Türkiye'yi 45 saatlik çalışma saatinde bir dakika geri götüremez. Burada hiç tavizimiz olmaz'' dedi.
Zafer Çağlayan, bugün şikayet edilen sosyal güvenlik primlerinden kendisinin de şikayet ettiğini belirterek, "Ben de şikayet ediyorum. Ancak biraz geç kaldık. Hatırlayın, o dönemin politikacıları, sanki babasının cebinden para harcıyormuş gibi kim ne veriyorsa 'ben 5 fazlasını veriyorum' diyerek 3, 5 oy uğruna Türkiye’ye bugün bunu yaşatmıştır" dedi.

"Çalışma saatleri konusunda tavizimiz olmaz"

Cari açığa da değinen Çağlayan, "Önemli olan cari açığı böyle neşter, ameliyatla beraber kökünden kazıyabilmek" dedi. Çağlayan, enerji konusunun da gerek cari açık yönüyle gerekse sektörler itibariyle "olmazsa olmazımız" olduğunu söyledi.

Bugün serbest bölgelerin net ihracatçı olduğunu bildiren Çağlayan, şimdi özel ekonomik konsept bölgeler getireceklerini, içinde eğlence, turizm, ticaret, eğitim, sanayinin bulunacağı bu bölgelerin yapılması konusunda çalışmalar başlattıklarını anlattı.

"Avrupa gelişimini tamamlamıştır. Avrupa'nın akciğeri sadece Türkiye'dir" diyen Çağlayan, artık dünya ekonomisinde eksenin kaydığını, gelişmiş ülkelerin, payını gelişmekte olan ülkelere bıraktığını, Türkiye'nin burada önemli bir oyuncu olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye'de yaş ortalamasının 28, Avrupa'da ise 43 olduğunu hatırlatarak, Avrupa'nın çalıştıracak insan bulamadığını, çalışma saatlerini yukarı çıkartmaya çalıştığını söyledi. Çağlayan, "Fransa'nın haftalık 35 saat, İngiltere'nin haftalık 38 saat çalıştığı yerde hiç kimse Türkiye'yi 45 saatlik çalışma saatinde bir dakika geri götüremez. Burada hiç tavizimiz olmaz" dedi.

Maliye bakanlığı ile vergisel bir destek konusu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, KKDF konusunda, "2 kat artırılmasını ben de doğru bulmuyorum. KKDF'yi cari açığı azaltmak için bir model olarak sunarsak doğru olmaz. İthalatçı olmayacağız. Şu an için kendisine (Maliye Bakanı Mehmet Şimşek) 13 kalemle ilgili not verdik. Bu 13 kalem Türkiye'de üretilmiyor. Hiç olmazsa bunların KKDF'sini kaldıralım" şeklinde konuştu.

Çağlayan, Eximbank'ın Merkez Bankası reeskont kredisi limitinin 3 milyar dolara çıktığını, faizinin şu anda libor artı yarım ve vadesinin yine 4 ay olduğunu, taahhüdünün 6 aya çıktığını, firma limitinin 20 milyon dolardan 40 milyon dolara yükseltildiğini de bildirdi.

BAKAN YILMAZ 'İNDİRECEĞİZ' DEMİŞTİ

Kalkınma Bakanı Yılmaz, haftalık çalışma süresini 3-4 saat indirmek istediklerini, böylelikle işsizliği azaltacaklarını  açıklamıştı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4271021/calisanlara-kotu-haber