Dikkat Eksikliği, Başarısızlıkta Büyük Bir Etken!

2016 2017 eğitim öğretim yılının yeni başladığı şu günlerde, bazı veliler çocuklarının başarısızlığından dert yanıyor. Peki bunun nedeni sadece ders çalışmamak değil ise...? İşte başarısızlığın en önemli nedeni! 

Uzmanlar çocukların başarısızlığının büyük etkenlerinden birinin dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olabileceğini söylüyor. Bu konuda ebeveynlerin çok dikkatli olup, okul dönemi başlamadan çocuklarını tedavi ettirmeleri gerekiyor.

Okul Hayatına Büyük Zarar Veriyor!

Uzmanlar böyle sorunları olan çocukların 1. sınıf öncesinde tedavilerinin tamamlanması gerektiğini düşünüyor. Eğer bu şekilde yapılırsa öğrencinin başarısızlığının önüne geçilebilir.

Çocuklarda en sık rastlanan sorunlardan biri Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), erken yaşta tedavi edilmez ise, ilerleyen yıllarda çok daha büyük sorunlara neden olabiliyor. 0-6 yaş aralığındaki çocuklarda bu durumun farkedilmesi ilerleyen senelerde çocuğa okul konusunda da fayda sağlıyor.

Okuldaki başarısızlığının en önemli nedeni olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) nedeni ile öğrenci, derslerine bir türlü odaklanamaz ve okul hayatı oldukça zor ilerler.


Konu hakkında açıklamalar yapan uzman Dr. Algun Tüfekçi, dikkat dağınıklığının okula etkisi konusunda; “Okul çağına gelindiğinde DEHB'li çocuklar sıralarında oturamaz, derste kalkıp dolaşırlar. ‘Tuvalete gitmeliyim’ gibi bahanelerle sınıf dışına çıkmak isterler, konuşarak ya da fiziksel temasta bulunarak diğer arkadaşlarının dersi takip etmesine engel olurlar. El yazıları ve defter düzenleri bozuktur. Unutkandırlar, sık sık okul araç-gereçlerini kaybederler. Sabırsızlıkları nedeniyle soruları çabuk ve yanlış okuma ya da sorunun tamamını okumadan yanıtlamaya çalışırlar. Bu nedenle de sınavlarda dikkatsizce hatalar yaparlar.” açıklaması yaptı.

Uzmanlar, çocukların bu sorunu varsa okula başlamadan önce tedavilerinin tamamlanması gerektiğini üstüne basa basa söylüyor. Okulda bu sorunla baş etmeye çalışan çocuk öğretmenine ve arkadaşlarına da zorluk çıkarıyor.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4270650/dikkat-eksikligi-basarisizlikta-buyuk-bir-etken