Uzayda bina bulundu

Uzayda bina kalıntıları bulundu.

Massachusetts'teki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Karin Oberg, Dünya'dan 450 ışık senesi uzaklıktaki Taurus takımyıldızında bulunan "MWC 480" adlı yıldızın çevresindeki toz ve gaz bulutunda hayatın bina taşlarını oluşturan kimyasal maddeler bulduklarını belirtti . Oberg, mevcut bulunan organik molekülleri hidrojen siyanür (HCN), metil siyanür (CH3CN) ve siyanoasetilen (HC3N) olarak sıraladı. Hidrojen siyanüre başka yıldız sistemlerinde de rastladıklarını ifade eden Oberg, daha karmaşık olan başka iki molekülü uzayda ilk defa gördüklerini açıkladı .
Yaklaşık 1 milyon yaşındaki yıldızın Güneş'in 1,8 sert kütleye sahip olduğu belirlendi. Yıldızın kütlesinin % 20'sini çevresindeki toz ve gaz bulutu oluşturuyor.
Oberg, "Güneş sistemimizin, sahip olduğu gezegenler ve su içermesi açısından uzayda bir bulunmadığı biliyorduk. Şu anda organik kimya açısından da benzerleri olduğunu öğrendik. Henüz genç bir yıldızken Güneş'te de aynı kimyasal tepkimeler meydana gelmişti. Dünya'da yaşamı başlatan organik moleküllerin, evrende başka yerlerde de bulunduğu kanıtlanmış oldu" diye belirtti .
KENDİNİ KOPYALAYAN MOLEKÜLLER
Oberg, "MWC 480'in çevresindeki organik moleküllerden bazıları yıldızın yüzeyine inecek. Bir kısmı, gezegenler arası uzaya savrulup gezegenler, asteroidler ve kuyruklu yıldızlara düşecek. Milyarlarca sene evvel Güneş sistemimizde de benzeri şeyler olmuştu" ifadelerini kullandı.
Geçen sene gercekleşen bir araştırmada, aşırı ısı ve basınç uygulanarak hidrojen siyanür (HCN) ve hidrojen sülfür (H2S) moleküllerinden nükleik asitlerin (RNA) öncülleri elde edilmişti. RNA ve DNA gibi kendini kopyalayan moleküller, hayatın esas taşı kabul ediliyor. Uzayda hayatın bina taşları bulundu

- KPSS Cafe, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4270244/uzayda-bina-bulundu