Temel bilimlerde büyük sorun yaşanıyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç son dönemlerde temel bilimlerde yaşanan taban puan sorunu nedeniyle herkesin bu programlara kolayca girebildiğini ve bu durumun mühendislik programlarını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Vakıf üniversitesi temsilcileriyle birlikte yaptıkları toplantıda çeşitli açıklamalarda bulunan Saraç YÖK olarak sorumluluklarının bilincinde hareket ettiklerini belirterek şunları söyledi.

İyi bir üniversitenin sadece kendi ülkesinde değil, tüm dünyada aranan mezunlar yetiştirebilme kabiliyetine göre belirlendiğini kaydeden Saraç, tıp, mühendislik, sağlık, havacılık, denizcilik gibi mesleklerde eğitimin uluslararası olmasının adeta bir zorunluluk olduğunu vurguladı.
Gerekli koşullar oluşturulmadan verilen bir eğitimin beklentileri karşılamayacağını aktaran Saraç, YÖK olarak bu konudaki sorumluluklarının üst seviyede olduğunun bilincinde olduklarını, önümüzdeki süreçte, yasaların kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde çok daha hassas bir şekilde denetim görevlerini yerine getirmeyi çalışacaklarını belirtti.
Matematik, fizik, kimya, biyolojinin diğer bilimlerin de temelini teşkil ettiğine işaret eden Saraç, şunları kaydetti:
Temel bilimlerde büyük bir sorun yaşanıyor, ama sadece son yıllarda patlayan kontenjan boşluğu dile getiriliyor. Bu meselenin kolayca halledilebilecek yönü. Asıl sorun benim kanaatime göre, bu temel bilimlerde taban puan oluşmadığından barajı aşabilen herkesin bu programlara girilebilmesi. Bu duruma müdahale edilmezse en yakın dönemde mühendislik programları bundan olumsuz etkilenmeye başlayacak. Bu sorunun üzerine gitmeyi düşünüyoruz. 

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4269934/temel-bilimlerde-buyuk-sorun-yasaniyor