'Kılıçdaroğlu koalisyon için tam yetkili'

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun, Türkiye'nin derin ve yakıcı sorunlarının çözümü amacıyla, ülkenin yüksek çıkarlarını gözeterek, en az 4 yıl ufku olan, reform odaklı, yüksek profilli, geniş tabana dayanan bir koalisyon hükümeti kurulması yönünde iradesini ortaya koyarak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdiğini bildirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından, Koç, MYK'ya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

7 Haziran'da yapılan seçimlerde, milletin hiçbir partiye tek başına iktidar kurabilecek bir çoğunluk vermediğini belirten Koç, halkın, bütün partilere, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu büyük sorunları çözmek için uzlaşma ve bir araya gelme sorumluluğu yüklediğini ifade etti.

CHP'nin köklü tarihine ve geleneğine uygun bir sorumluluk duygusuyla hareket ettiğini vurgulayan Koç, siyasi partilere verilen her oyun, bir yurttaşı temsil ettiği bilinciyle, bütün partilere hak ettikleri saygı ile yaklaştıklarını, TBMM'de temsil imkanı bulan hiçbir partiyi dışlamadan, ötekileştirmeden ve yok saymadan büyük bir uzlaşma zemini oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

Kritik bir süreçten geçen Türkiye'de, yurttaşların, 5 temel alanda karşı karşıya olduğu büyük sorunlara, siyaset kurumunun çözüm üretmesini beklediğini aktaran Koç, bunlardan birincisinin dış politika olduğunu savundu. Koç, bölgede oluşan yeni tehditlere karşı, Türkiye'nin çıkarlarını korumak ve güvenlik risklerini azaltmak, "yurtta barış, dünyada barış" ekseni doğrultusunda hareket etmek zorunda olunduğunu bildirdi.

Ekonominin ikinci sorun olduğunu kaydeden Koç, "Orta gelir ve 'orta teknoloji' tuzağından kurtulmak, gençlerimize daha fazla iş olanağı sağlamak, yeni istihdam olanakları açmak, yüksek oranlarla büyüyerek rakiplerimizle aramızdaki farkı kapatmak ve bozulan gelir dağılımını düzeltmek için zaman kaybetmeksizin yapısal reformları hayata geçirmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

-"77 milyon yurttaş kaybediyor"

Türkiye'de 6 milyonu aşkın işsizin ve 17 milyon yoksul insanın, siyasetten sorun üretmesini değil, dertlerine derman olmasını istediğini belirten Koç, "Kaybettiğimiz her an 77 milyon yurttaşımız kaybediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni anayasanın ve eğitim sistemini yenilemenin gerekliliğinin altını çizen Koç, şunları kaydetti:

"İnsani gelişmişlik sıralamasında ilk 20 ülkeden biri olmak ve hak ettiğimiz yere ulaşmak için yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Büyük hedeflerimize ancak özgürlükçü, parlamenter sistemi güçlendiren, güçler ayrılığı ilkesini ve hukukun üstünlüğünü egemen kılan bir anayasa ve birinci sınıf bir demokrasiyle ulaşabiliriz.

21'inci yüzyılda hak ettiğimiz yeri almak, yüksek katma değerli ürünler üretebilmek, ekonomimizi güçlendirmek için eğitim sistemini yenilemek zorundayız. Türkiye'yi bilgi toplumuna taşımak için okullarla, bölümlerle, inançlarla uğraşan değil, eğitim sistemini bir bütün olarak ele alan, bilimselliğe ve başarıya odaklı bir anlayış gereklidir." 

-"Cesaretle hareket etmeliyiz"

Toplumsal barışın önemine işaret eden Koç, "Barış ve huzurun olmadığı bir ülke gelişemez ve kalkınamaz. Demokrasi ve adaletin olmadığı bir ülkede barış ve huzur olamaz.Toplumsal barışımızı tesis ederek, ülkemizin birlik ve bütünlük içerisinde büyük hedeflerine ulaşmasını sağlamak için cesaretle hareket etmeliyiz" görüşüne yer verdi.

Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı ekseninde bölünen toplumu yeniden kaynaştırmak için atılması gereken adımların bulunduğunu kaydeden Koç, şu değerlendirmede bulundu:

"Karşı karşıya bulunduğumuz bu yakıcı sorunları ancak yüksek profilli, reform odaklı ve 4 yıl ufku olan bir koalisyon hükümeti çözebilir. Önce Türkiye diyoruz. Seçimde en fazla oy alan iki siyasi partinin içinde yer alacağı, geniş toplumsal desteği bulunan bir koalisyon yurtiçinde ve yurtdışında herkese güven verebilir, yurttaşlarımıza umut aşılayabilir. Halkımız siyasi partilerden bir sonraki seçimleri değil, Türkiye'nin geleceğini düşünerek hareket etmesini bekliyor. CHP 'Önce Türkiye, sonra CHP' diyen bir anlayış ve tarihi sorumluluk duygusuyla ülkemizin karşı karşıya bulunduğu bütün sorunları çözme azim ve kararlılığına sahiptir.

Bu gerçekler ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde, CHP Merkez Yönetim Kurulu, Türkiye'nin derin ve yakıcı sorunlarının çözümü amacıyla, ülkenin yüksek çıkarlarını gözeterek, en az 4 yıl ufku olan, reform odaklı, yüksek profilli, geniş tabana dayanan bir koalisyon hükümeti kurulması yönünde iradesini bir kez daha ortaya koydu. Bu doğrultuda Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdi."

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4269243/kilicdaroglu-koalisyon-icin-tam-yetkili