İş Güvenliği Uzmanları En Gözde Meslek Oluyor

İş Güvenliği Uzmanları En Gözde Meslek Oluyor

İş Güvenliği Uzmanları Çok Şanslı...

Geleceğin en çok ihtiyaç duyulan mesleği iş güvenliği uzmanları olacak...

Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, uzaktan eğitimle geleceğin mesleğine kavuşma imkanının, hiçbir bölüm ya da programa yerleşmemiş adaylar için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile kamu – özel sektör ayrımı olmaksızın ve çalıştırdığı işçi sayısına bakılmaksızın tüm işyerlerinde iş sağlığı-güvenliği uzmanı çalıştırma ya da bu hizmeti satın alma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. Prof. Dr. Güneş, tanınan sürenin 1 Temmuz 2016’da dolacağını, bu tarihten itibaren tüm işletmelerde uzman olması gerekeceğini dile getirdi, şunları söyledi:

Ciddi sayıda açık var

“Yeni uygulamayla özellikle ağır sanayide ölümle sonuçlanan iş kazalarının engellenmesi, güvenli çalışma ortamlarının sağlanması hedefleniyor. Buna göre tüm işyerleri tehlike derecelerine göre A (çok tehlikeli), B (tehlikeli), C (az tehlikeli) olarak 3 sınıfa ayrıldı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı getirildi. Böylece ciddi sayıda iş güvenliği uzmanı gereksinimi doğdu. Ülkemizde 2013 yılı verilerine göre 1 milyon 597 bin 250 işyeri var. Bunlara kamu kurumlarını da eklediğimizde ihtiyacın ne kadar büyük olduğu daha net ortaya çıkıyor. İhtiyacı karşılayabilmek için bu alanda aynı zamanda yüksek lisans eğitimi de veriyoruz.”

egitimajansi

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4269097/is-guvenligi-uzmanlari-en-gozde-meslek-oluyor