Gecekondudan Avrupa şampiyonluğuna

MANİSA (AA) - Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşadığı gecekondudan 4 kilometre mesafedeki salona yürüyerek gidip antrenman yapan ve iki kez yıldızlarda Avrupa şampiyonu olan milli güreşçi Kemal Kamal, dünya şampiyonu olmak için gece gündüz çalışıyor.

Şehzadeler ilçesi Bayındırlık Mahallesinde pazarcılıkla uğraşan bir ailenin çocuğu olan 16 yaşındaki Kerem Kamal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklüğünden bu yana spor ile iç içe yaşadığını söyledi.

İlk önce atletizm yaptığını belirten Kerem Kamal, "Bir gün atletizmle ilgili antrenman yapıyorduk, bir salona girdim. Güreş salonuydu. Oraya girdim ve bir daha çıkmak nasip olmadı, hala güreş salonundayım. Güreşartık benim hayatımın bir parçası haline geldi" diye konuştu.

Başarıyı kolay elde etmediğine dikkati çeken Kerem, "Evimle stat arası yaklaşık 4 kilometre ve ben her gün bu yolu en az 3-4 kez yürüyorum. Bu da beni çok hırslandırdı ve çalışmamı tetikleyen etken oldu" dedi.

Sırbistan'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda grekoromen stil 46 kiloda altın madalya kazanan Kerem Kamal, ailesinin maddi durumunun kötü olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Güreşte başarılı olmaktan başka çarem yok. Çalışmak zorundaydım çünkü başka bir alternatifim yoktu. Kendi geleceğim ve ailem için çalışmak zorundaydım. Ben de bunu iyi yapmaya çalıştım. Başarı gelince para da kazanmaya başladım. Hem eve yük olmadım, hem de kendime bakmaya başladım. Aileme yardımcı oldum. Maddi sıkıntıları da biraz gidermiş oldum. Kardeşlerimin okul ihtiyaçlarına yardımcı oluyorum. Bu da beni mutlu ediyor."  

Genç güreşçi, sürekli kamplarda olduğu için okuldan uzak kaldığını, bu konuda öğretmenlerinin kendisine yardımcı olduğunu kaydetti.

Hedef dünya şampiyonluğu

Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 100’e yakın madalya kazanan Kerem Kamal, 2014 ve 2015 yıllarında üst üste Avrupa Yıldızlar Güreş şampiyonu olduğunu, geçen yıl dünya şampiyonluğunu ise son anda kaybettiğini söyledi.

Bu yılki hedefinin dünya şampiyonluğuna ulaşmak olduğunu kaydeden milli güreşçi, "Geçen sene dünya şampiyonluğunu bir saniye ile kaçırmıştım. İnşallah bu sene dünya şampiyonluğunu alacağım" ifadelerini kullandı.

Kerem Kamal, kazandığı maçlardan sonra verdiği asker selamının, şehitler için olduğunu, son zamanlarda artan şehit haberlerine çok üzüldüğünü kaydetti.

- KPSS Cafe, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4269050/gecekondudan-avrupa-sampiyonluguna