Adalet Bakanlığından AYM'ye Selahattin Demirtaş'in Tutuklanması Cevabı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütlen soruşturma kapsamında 4 Kasım günü gözaltına alınan ve hakkınad tutuklama kararı veirlen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hapis cezası nedeniyle AYM'ye başvuru yaptı. Anayasa Mahkemesi ise Selahattin Demirtaş'ın tutuklanma sebebi ile ilgili Adalet Bakanlığı'ndan görüş istedi. Adalet Bakanlığı ise Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Başvurucu halen milletvekili olup, tutuklu olmasının milletvekilliğine bir etkisi bulunmamaktadır. Bir başka deyişle tutuklanması nedeniyle milletvekilliği düşmemiştir. Tutuklu olmasının doğal bir sonucu olan fiili durumlar haricinde, milletvekili olmaktan kaynaklanan tüm hakları devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.

Adalet Bakanlığı'nın Anayasa Mahkemesine Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu ile ilgili 49 sayfalık bir yaz ıgönderdi. Gönderilen yazıda, Demirtaş'ın yasama organı seçimlerinde milletvekili olarak seçildiğini ve bu görevine başladığının altı çizilerek, "Başvurucu halen milletvekili olup, tutuklu olmasının milletvekilliğine bir etkisi bulunmamaktadır. Bir başka deyişle tutuklanması nedeniyle milletvekilliği düşmemiştir. Tutuklu olmasının doğal bir sonucu olan fiili durumlar haricinde, milletvekili olmaktan kaynaklanan tüm hakları devam etmektedir. Bu bağlamda, başvurucunun seçilme hakkınının engellendiğine ilişkin bir iddiası da mevcut değildir" ifadelerine yer verildi.

Adalet Bakanlığı, AYM'nin Selahattin Demirtaş'ın Milletvekilliği işlemlerini yürütemediği yönündeki açıklamalarına şu şekilde cevap verdi: "Bakanlığımız, yukarıda belirtilen hususlar ışığında başvurucunun milletvekili olarak siyasi faaliyette bulunma hakkının müdahalede bulunduğuna ilişkin şikayetçinin açıkça dayanaktan yoksun olduğunu ifade etmek ister" .

Demirtaş'ın Parti Meclis Grubu Açıklaması

Selahattin Demirtaş ise Partisinin Meclsi Grubu toplantısına SEGBİS yoluyla bağlanıp açıklama yapmak istediği yönünde dilekçesini şu şekilde TBMM'ye gönderdi:

"Sekiz aydır ben ve diğer milletvekili arkadaşlarım yasa dışı bir şekilde tutukluyuz. Ancak, Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesindeki tutukluluk itiraz dosyama sunduğu savunmada, tutukluluğumuzun yasama faaliyetlerimize katılmada herhangi bir engel teşkil etmediğini belirtmiştir. Parlamentonun üçüncü büyük partisi olan Halkların Demokratik Partisi'nin Eş Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak, TBMM'de yasama ve denetleme faaliyetlerinin bir parçası olan grup toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp Meclis Grubuma hitap etmek istiyorum. Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4268509/adalet-bakanligindan-aymye-selahattin-demirtasin-tutuklanmasi-cevabi