Şehit ve Gazi Çocuklarına KPSS'de Ek Puan Talebi!

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak Şehit ve Gazi Çocuklarına verilmesi gereken haklara değindi. Sunat, Şehit ve Gazi Çocuklarına ÖSYM'nin düzenlediği sınavlarda ve KPSS'de ek puan verilmesi gerektiğini belirtti.

İYİ Partili Şenol Sunat şunları söyledi;

Evet, bugün peş peşe gelen acı kahrolduk. 5 şehit; 2 askerimizin havan topuyla, 3 askerimizin de Hakkâri ve Pençe Harekâtı bölgesinde yıldırım çarpması sonucu şehit olması. Allah hepsine rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Allah ailelere sabır versin.

Değerli milletvekilleri, her gün bir iki şehit veriyoruz sessiz sedasız ama bu gelen 98 maddelik kanunda keşke şehitlerimiz ve gazilerimiz için de bazı değişiklikler yapılabilseydi.

Bakın, Türk vatanı ve milletinin varlığı için, Türk devletinin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda etmekten çekinmeyen ve genç yaşta, hayatlarının baharında toprağa düşen şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz için ne yapsak azdır. Evet, bildiğiniz gibi Anayasa 61'inci maddede "Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." hükmü var. 10'uncu maddeye göre "Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz."

"KPSS'DE EK PUAN VERİLSİN"

Evet, değerli milletvekilleri, bu 98'inci maddede şehit ve gaziler için sadece derneklerle ilgili "şehit" ve "gazi" ibaresinin kullanımını idareye bırakmışlar. Hâlbuki biz bu konuda… Bir de yine bu 98'inci maddede Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların bakmakla yükümlü bile olmadıkları ailelerine ömür boyu sağlık hizmeti öngören bir madde de var. İşte, keşke bunu yapabilsek hep birlikte sayın milletvekilleri, bunu yapabilsek; şehit erbaş ve er evliyse, biliyorsunuz, anne ve babaları çok düşük maaş alıyorlar ve bu kişilere en az asgari ücret tutarında maaş verilebilmesini sağlayabilsek. Malul gazilerin sigorta prim başlangıçlarını ve prim günlerini sıfırlayan, ayrıca gazilikten doğan sakatlıklarını hiçe sayan maddeler mutlaka yürürlükten kaldırılmalı ve erken emeklilik hakları malul gazilere mutlaka verilmeli. Şehitlerimizin ikinci çocuklarına, malul gazilerin çocuklarından en az birine istihdam hakkı verilmeli. Ülkemizde engellilere verilen ÖTV'siz araç alma hakkının malul gazilere de verilmesini mutlaka istemeliyiz ve yerine getirmeliyiz. Şehit ve gazi çocuklarına ÖSYM, KPSS sınavlarında ek puan verilmesi ve vakıf ve özel üniversitelerde ücretsiz kontenjan açılmasını sağlamalıyız.

Değerli milletvekilleri, şehit ve gaziler, maalesef basına intikal ettiği gibi ve belki kulaktan duyma haberlerle "güneydoğu gazileri ve şehit yakınları", "15 Temmuz şehit ve gazileri" olarak ifade ediliyor. Bu doğru olmayan bilgiler yüzünden şehit aileleri bizi çok sık arıyor. Açıklamaların bir kere resmî bir hüviyet kazanması lazım. Mesela, otobüse biniş kartlarında, birisinde kocaman "gazi" yazarken diğerinde "serbest kart" yazmamalı.

Hassas bir dönemden ve süreçten geçiyoruz. Bunların mutlaka dikkate alınmasının çok önemli olduğunu bir kere daha ifade etmek istiyorum.

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4267739/sehit-ve-gazi-cocuklarina-kpssde-ek-puan-talebi