Çalışanlar ve Emeklileri ilgilendiriyor! Mevcut Maaşınız ile Birlikte 2. Maaş Hakkı!

Dul maaşının ya da ölen eşin maaşının sadece kadınlara ödendiğiyle ilgili genel bir kanı var. Oysa sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerde cinsiyet ayrımı yapılmıyor. Dolayısıyla eşi ölen bir erkek de dul maaşı alabiliyor. Böylece kendi maaşıyla birlikte emekli aylığı gibi dul aylığı da bağlanabiliyor. Burada kişinin çalışıyor ya da emekli olmasına da bakılmıyor. Aynen kadınlara ödendeiği gibi şartlar oluşmuşsa erkeklere de ölüm aylığı veriliyor.

SİGORTALILIK SÜRESİ

Burada aylığın kesilmesine sebep olan tek değişiklik ise ikinci bir evlilik. Koca evlenmediği sürece eşinin maaşını alabiliyor. Ölüm aylığı alabilmek için ölen eşin en az 1800 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması şartı var. SSK'lı (4A) olanların en az 5 yıl sigortası, 900 gün primi varsa yine maaş bağlanıyor. Eşin çalışıyor olması ya da emekli olması durumunda aylıkta belli kesintiler yapılıyor.

KİME NE MAAŞ BAĞLANIR?

SSK ve Bağkurlu İçin:

- Erkek, SSK ve Bağkur kapsamında çalışıyorsa veya emekliyse ölen eşin aylığının yüzde 50'sini dul aylığı olarak alır.

- Erkek sigortalı çalışmıyor ve Bağkurlu da değilse ölen eşinin aylığının yüzde 75'ini alır.

- Erkek sigortalı çalışmıyorsa, emekli değilse ve eşinden aylık bağlanan çocuğu yoksa ölen eşinden yüde 75 dul aylığı bağlanır.

Emekli Sandığı İçin:

- Ölen eş Emekli Sandığı'na tabi ise ve erkek de memur veya memur emeklisiyse bu durumda erkek ölen eşinin aylığının yüzde 50'sini alır.

- Erkek SSK ve Bağkurluysa ve aylık bağlanan çocuk yoksa ölen eşinden yüzde 75 oranında dul aylığı alır.

- Ancak aylık bağlanan bir çocuk varsa yüzde 60, birden fazla aylı kbağlanan çocuk varsa yüzde 50 oranında dul aylığı alır.

- Bu hakkın elde edilebilmesi için ölen eşin en az 5 yıllık memuriyeti olması gerekiyor.

(Posta)

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4267385/calisanlar-ve-emeklileri-ilgilendiriyor-mevcut-maasiniz-ile-birlikte-2-maas-hakki