Bakan Tüfenkçi :"Çiftlik Bank Kullanıcıları da Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunsun"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, çiftlik bank ile ilgili soruşturma sürecinin sona erdiğini, söz konusu sistemle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Çiftlik Bank'ın üyelerine para dağıtımını yapmasında bir sıkıntı olmadığını, ödemeleri yapabileceğini söyleyen Bakan Tüfenkçi, üyelerin de savcılığa piramit sistemiyle ilgili suç duyurusunda bulunabileceğini söyledi.  İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'a Bakanlığın çalışmaları ve son zamanlarda sık sık gündeme gelen Çiftlik Bank'a ilişkin açıklamalarda bulunan Tüfenkçi, "Çiftlik Bank insanları kandırıyor. Sistem yöneticileri ödelemerini yapabilir. Ödeme konusunda durdurduğumuz bir faaliyetleri yoktur. Bu konuda ödeme konusunda özgürler istedikleri gibi yapabilirler. Şu konunun altını çiziyoruz bu sistem doğru bir sistem değil. Tespitlerimizi savcılığa ilettik. Kamuoyunda Çiftlik Bank olarak bilinen sistemin, bakanlığımız gelen şikayetler üzerine inceleme yaptı. Ve baktığımızda sistemde 132 bin aktif üye olduğunu gördük, 380 bine yakın da pasif üye var. 500 bine yakın üyelik sistemi var. Neredeyse çok afaki kar vaatleri var ve toplanan ciddi paralar var. Konu TCK tarafından değerlendirilmek üzere ilgili cumhuriyet başsavcılığına iletilmiştir. Bir örneği de MASAK'a gönderilmiştir.Bu incelemeyi, niyet kötü olunca 'Bakanlık ödemelerimizi durdurdu, bilmem ne yaptı. Bankalara blokaj koydurdu.' Hiçbir blokaj da yok bir şey yok. Zaten sistem sakat olduğu için bu belli bir yerde patlıyor. Parayı toplayamadığı için yoksa eğer üyelerine ödemeler yapacaksa hiçbir engel yok. Hiçbir hukuki engel yok. Ödemelerini yapabilir, taahhütlerini yerine getirebilir." dedi.

Para yatıranların bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlemesi gerektiğine yönelik kendisine yöneltilen soruyu da yanıtlayan Bakan Tüfenkçi, onların da savcılıklara suç duyurusunda bulunması ve dava açmasının mümkün olduğunu söyledi. Yemek kartlarıyla ilgili alışverişin devam ettiğini, fakat iş yerlerinin mağdur olduğunu söyleyen Tüfenkçi, bu mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma yapılacağını söyledi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4266605/bakan-tufenkci-ciftlik-bank-kullanicilari-da-savciliga-suc-duyurusunda-bulunsun